سخنگوی ارتش لیبی: ترکیه انتقال تروریست‌ها از سوریه به لیبی را شدت بخشیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سرلشکر احمد المسماری سخنگوی ارتش ملی لیبی شامگاه یکشنبه 26 ژانویه 2020 اعلام داشت، ترکیه روند انتقال عناصر تروریستی از سوریه به لیبی را با شتاب بیشتری شدت بخشیده است.

به گزارش العربیه سرلشکر المسماری یکشنبه در کنفرانسی خبری گفت که عملیات نظامی ارتش در منطقه «الهیشه» که به منطقه ابوقرین نیز معروف است، پیشگیرانه و محدود بوده است.

المسماری ادامه داد که این عملیات در پی آن انجام شد که ارتش از قصد جنگجویانی که ترکیه آنها را اعزام کرده با خبر شد که می‌خواستند به سوی نیروهای ارتش حمله کنند.

المسماری در گفت‌وگو با شبکه «الحدث»، گفت : « برنامه اردوغان برای اعزام هزاران تن از مزدوران علنا اعلام شده است و تاکنون ترکیه به ارسال تروریست‌ها و مزدوران برای حمایت از دولت الوفاق ادامه می‌دهد».

المسماری با بیان اینکه «اعزام تروریست‌ها از سوی ترکیه به لیبی، نقض قانون بین‌المللی و تصمیمات کنفرانس برلین به شمار می‌رود» گفت، اکنون توپ در زمین غسان سلامه فرستاده سازمان ملل به لیبی و جامعه بین‌المللی است تا درباره اقدامات ترکیه که نقض کننده قوانین بین‌المللی است، واکنش نشان دهند.

المسماری در ادامه و به دلیل حضور گروه‌های شبه‌نظامی تروریستی در لیبی راهکار نظامی را تنها راه حل بحران این کشور دانست و افزود که گروه‌های شبه‌نظامی تروریست حاضر به زمین گذاشتن اسلحه‌هایشان نیستند.

المسماری همچنین گفت که شبه‌نظامیان تروریست و مزدورانی که از سوریه به لیبی اعزام می‌شوند به مواضع ارتش در طرابلس پایتخت لیبی حمله می‌کنند. او در ادامه تاکید کرد: «از دستاوردهایمان عقب‌نشینی نخواهیم کرد».

سخنگوی ارتش ملی لیبی همچنین افزود که نیروهای ارتش برای تامین شهر سرت تلاش می‌کنند در حالی که شهر مصراته در حال حاضر خارج از حساب‌های ارتش است».

پیش از این مسئولان و تعدادی از ساکنان محلی تاکید کرده‌اند که ارتش ملی لیبی یکشنبه تلاش کرده تا با حرکت دادن نیروهایش به سوی شهر مصراته همپیمان با دولت الوفاق جبهه جدیدی را بگشاید.

نیروهای ارتش از شهر سرت در مرکز لیبی به سوی شهر مصراته حرکت کردند.

دو طرف اعلام کردند که درگیری‌های میان ارتش و نیروهای مصراته در شهر «ابوقرین» واقع در فاصله 120 کیلومتری شهر مصراته به وقوع پیوسته است.

یک منبع در ارتش لیبی به خبرگزاری رویترز گفته که دو تن از نیروهای ارتش ملی لیبی در این درگیری‌ها کشته و 8 تن دیگر زخمی شدند.

این منبع در ادامه افزود، نیروهای ارتش پیشتر در حالی عقب‌نشینی کردند که تعدادی از اسیران را به همراه داشتند.

ارتش ملی لیبی از آوریل سال گذشته عملیات سرنوشت‌ساز خود را برای بازپس‌گیری طرابلس پایتخت لیبی آغاز کرد.

از سویی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با اعزام نیروهایی به یاری دولت الوفاق به رهبر فایز السراج شتافته و در این میان ده‌ها تن از مزدوران را از شمال سوریه برای جنگ به لیبی انتقال داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید