روحانی: دی ماه 96 جزو روزهای تلخ تاریخ ماست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس‌جمهوری ایران با اشاره به تجمعات سراسری مردم در دی ماه سال 1396، اعتراضات آن‌ها را «تاریخ تلخ» خواند که هیچ وقت آن را فراموش نمی‌کند.

حسن روحانی، دوشنبه 27 ژانویه 2020، در همایش استانداران و فرمانداران سراسر ایران، با اشاره به حوادث دی ماه سال 1396 در این کشور، اعتراضات مردم به گرانی و وضعیت معیشتی را «شلوغ» کردن «عده‌ای» خواند که برخی از آنها معترض و برخی دیگر غیرمعترض بودند.

او در ادامه گفت: «اما دی ماه سال 96 جزو روزهای تلخ تاریخ ماست و هیچ وقت فراموش نمی‌کنم که این سال بود که ترامپ را پررو کرد و به آمریکا قدرت داد تا در برابر ایران بایستند و دشمنان ما را تشویق کرد.»

روحانی بدون اشاره به سرکوب و بازداشت‌های گسترده معترضان در آن دوره، بیان کرد که «عده‌ای با هدف دیگری» به «خیابان‌ها» آمدند و نمی‌دانستند که در حال انجام چه کاری هستند.

اعتراضات سراسری مردم ایران در دی ماه 1396، از مشهد آغاز شد. فراخوان این تظاهرات که در اعتراض به وضعیت بد اقتصادی و گرانی شکل گرفت، در شبکه های اجتماعی منتشر شد.

دامنه همگانی این اعتراضات، فراتر از مشکلات اقتصادی پیش رفت و مخالفت‌ها با نظام سیاسی ایران به‌ویژه ولایت فقیه شکل گرفت.

رئیس‌جمهوری ایران با یادآوری برخورد جناحی برخی از نهادها با مقامات، گفت: «آیا در 22 بهمن همه مردم را به خیابان‌ها دعوت می‌کنیم و یا فقط از یک جناح دعوت می‌کنیم؟ اگر خدای نکرده روزی حمله دشمن باشد آیا جناح خاصی را دعوت می‌کنیم یا از همه مردم دعوت می‌کنیم که به مقابله با دشمن بروند؟»

گفتنی است، رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات مجلس ایران توسط شورای نگهبان، واکنش‌های زیادی را درپی داشت، از جمله روحانی که در یکی از جلسه‌های هیئت دولت، خواستار آن شد تا همه احزاب و جناح‌ها فرصت حضور در انتخابات داشته باشند.

او با انتقاد از رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات مجلس توسط شورای نگهبان، گفته بود: «با یک جناح نمی‌توان کشور را اداره کرد. یک نفر مخالف هم برای ما زیاد است، آن وقت شما یک جناح و جمعیت را مخالف می‌کنید؟»

یازدهمین دوره انتخابات مجلس و نخستین میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری ایران در تاریخ 21 فوریه 2020 (دوم اسفند 1398) برگزار می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید