رئیس قوه‌ قضائیه ایران: با قاتلان سلیمانی برای محاکمه نه مذاکره ملاقات می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس قوه ‌قضائیه ایران، پس از اظهار نظر ظریف که گفته بود علی‌رغم کشته شدن قاسم سلیمانی توسط آمریکا هنوز ایران تمایل دارد با این کشور مذاکره کند و در صورت رفع تحریم‌ها، درهای مذاکره باز است، ابراهیم رئیسی امروز تاکید کرد که ملاقات با آمریکایی‌ها فقط با هدف محاکمه آن‌ها انجام می‌شود و نه برای مذاکره.

ابراهیم رئیسی در جلسه امروز شورای عالی قضائی، دوشنبه 27 ژانویه 2020 اعلام کرد که «دیر یا زود» با قاتلان سلیمانی ملاقات انجام می‌شود، اما یادآور شد که این ملاقات نه برای مذاکره بلکه برای محاکمه و مجازات خواهد بود.

او وعده داد که ابعاد «حقوقی و قضائی» کشته شدن سلیمانی را دنبال می‌کند.

رئیسی در ادامه گفت: «صحبتی با رئیس دادگاه عالی قضایی عراق داشته‌ام، دیدم که انگیزه عالی وجود دارد و برای پیگیری ماجرا برنامه‌ریزی کرده‌اند».

رئیس قوه قضاییه ایران، کشتن سلیمانی را «جنایت هولناک» خواند و «کیفر» قاتلان او را وعده داد.

وزیر امور خارجه ایران با بیان این‌که اگر آمریکا تحریم‌ها را رفع کند، مذاکره با این کشور غیرمحتمل نیست، اعلام کرد که مذاکره ایران با آمریکا حتی پس از ترور سلیمانی که توسط آمریکا انجام شده بود، دور از انتظار نیست.

محمدجواد ظریف، شنبه 25 ژانویه 2020، در گفت‌وگو با نشریه اشپیگل اعلام کرد که حتی پس از ترور سلیمانی، «مذاکره با آمریکا غیرمحتمل نیست».

از سوی دیگر، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در پیامی توئیتری به این سخنان ظریف، واکنش نشان داد.

او در این پیام توئیتری نوشت: «وزیر امور خارجه ایران گفته که ایران خواستار مذاکره با آمریکا است اما خواستار برداشته شدن تحریم‌هاست».

ترامپ در ادامه پیام توئیتری خود در جواب این سخنان ظریف نوشت: « نه، مرسی.»

اظهارنظر ظریف و پاسخی که ترامپ به او داد، با واکنش تندروها در ایران مواجه شد. یک نماینده اصولگرای مجلس با انتقاد از صحبت‌های وزیر امور‌خارجه ایران، از ظریف خواست تا هرچه سریع‌تر سخنانش را اصلاح کند.

علیرضا سلیمی در جلسه علنی امروز مجلس ایران، با یادآوری خروج ترامپ از برجام، او را «تروریست» خواند و خطاب به ظریف گفت: «چطور می‌توان با این تروریست مذاکره کرد، کسی که صحبت از مذاکره با آمریکا می‌کند خائن بوده یا حماقت دارد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید