دولت یمن: تنشزایی حوثی‌ها تمامی تلاش‌ها برای رسیدن به راه حل سیاسی را از بین برد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت قانونی یمن شامگاه یکشنبه 26 ژانویه 2020 با بیان اینکه «صبر و تحمل آن دیری نخواهد پایید»، اعلام کرد، «تنش‌زایی‌ شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی «تمام تلاش‌ها برای رسیدن به راه حلی سیاسی را از بین برده است».

معمر الاریانی وزیر اطلاع‌رسانی یمن در این‌باره توضیح داد که تنش‌زایی شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران همزمان با تحولات اخیر منطقه‌ای و از جمله بارزترین آنها کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس وابسته به سپاه پاسداران ایران در عراق و از طرفی تنش‌زایی گروه‌های شبه‌نظامی ایرانی در منطقه فزونی یافته است.

او گفت که تنش‌زایی حوثی‌ها در پی تحولات منطقه‌ای همه توافق‌ها و تفاهم‌ها با این گروه شبه‌نظامی و در مقدمه آن توافق سوئد درباره الحدیده را تحت تاثیر قرار داده و تلاش‌ها برای ایجاد روند سیاسی جهت برقراری صلح در یمن را به نقطه صفر باز می‌گرداند.

بنا به بیانیه‌ای که از سوی خبرگزاری رسمی یمن منتشر شده معمر الاریانی وزیر اطلاع‌رسانی دولت قانونی یمن گفت که شبه‌نظامی حوثی در بیش از یک سال گذشته و در سایه آتش‌بس ناپایدار در استان الحدیده هیچکدام از تعهدات خود بموجب توافق سوئد را اجرائی نکرده‌اند، و هیچگونه پیشرفتی در زمینه اوضاع انسانی، پرونده اسرای جنگی و حصر استان تعز محقق نشده است.

الاریانی در ادامه افزود که شبه‌نظامیان حوثی از دوره پس از اعلام توافق سوئد به منظور جبران شکست‌ها و تلفات انسانی وارده به آنها بهره‌برداری کرده و نیروها و آرایش نظامی خود را جبران و برای ورود به مرحله جدیدی از تنش‌ها تدارک دیده‌اند.

وزیر اطلاع‌رسانی یمن از جامعه بین‌المللی و مارتن گریفتس فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن خواست تا این مسأله را درک کنند که صبر دولت یمن در قبال اینگونه اقدامات حوثی‌ها طول نخواهد کشید و تنش‌زایی نظامی از سوی شبه‌نظامیان حوثی در تعدادی از جبهه‌ها در نتیجه چشم‌پوشی و عدم تعامل جدی و قاطع با جنایت‌ها، نقض‌ها و اقدامات تروریستی است که این گروه شبه‌نظامی علیه مردم یمن مرتکب می‌شوند.

وزیر اطلاع‌رسانی دولت قانونی یمن ضمن ابراز مجدد اینکه شبه‌نظامیان حوثی هیچگونه «تعهد یا پایبندی به تعهدات‌شان ندارند، تاکید کرد که مردم یمن و ارتش ملی قادرند با طرح ایران و بازوی حوثی آن در یمن مقابله کرده و تمامی سرزمین‌های یمنی تحت کنترل شبه‌نظامیان حوثی را آزاد سازند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید