کاهش صادرات گاز ایران بە عراق بە دلیل مشکل دریافت پول

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزیر نفت ایران روز شنبه 25 ژانویه 2020 درخصوص آخرین وضعیت صادرات گاز به کشورهای دیگر، از کاهش صادرات گاز تهران بە بغداد بە دلیل مشکل دریافت پول خبر داد.

بە گزارش خبرگزاری ایسنا، بیژن نامدار زنگنە، وزیر نفت ایران، در حاشیه جلسه با روسای دانشگاه‌ها گفت: «به دلیل افزایش مصرف گاز مشکلی در صادرات به وجود نیامده اما به دلایل فنی صادرات به عراق کم شده ولی در مورد ترکیه در حال حاضر مشکلی نداریم.»

زنگنە درخصوص پرداخت پول گاز از سوی عراق گفت: «این کشور برای گاز دریافتی پولی به ما نمی‌دهد.»

وزیر نفت ایران دلیل عدم پرداخت پول گاز ایران از سوی عراق را ذکر نکرد.

او در بهمن‌ماه 2019 نیز بە بدهی‌های عراق اشارە کردە و در آن زمان گفت: «عراق بە علت تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند پول گاز و برق دریافتی از ایران را پرداخت کند.»

گفتنی است صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در ماه مه 2019 به 350 تا 400 هزار بشکه در روز رسید که کاهشی 70 درصدی را نشان می‌دهد.
خبرگزاری بلومبرگ به نقل از تحلیل‌گران شرکت مشاوره اف جی ای گزارش داده که کاهش 70 درصدی صادرات نفت و میعانات گازی ایران مقایسه با شاخص متوسط چهارماهه نخست سال 2019 است.

بنا بر این گزارش، ایران در چهار ماهه نخست سال 2019، روزانه به طور متوسط 1.5 میلیون بشکه نفت و میعانات گازی صادر کرده بود.

اف جی ای همچنین پیش بینی کرده که احتمال دارد حجم صادرات نفت و میعانات گازی ایران با کمی افزایش روزانه به 400 تا 500 بشکه برسد زیرا برخی زیرا گزارش‌هایی از اقدمات برخی کشورها برای دور زدن تحریم‌های اعمال شده علیه ایران به دست آمده است.

کاهش صادرات نفت ایران به دلیل تحریم‌های سختی است که ایالات متحده آمریکا علیه تهران اعمال کرده است. این تحریم‌ها در پی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) اجرا می‌شود.

این توافق سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان امضا شد. برپایه این توافق در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا اما این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، «ضعیف» می‌داند و خواستار مذاکره بر سر توافقی تازه است. از این رو دستور خروج از توافق و از سرگیری تحریم‌های ایران را صادر کرد.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید