برخورد 5 موشک به اطراف سفارت آمریکا در بغداد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

به گزارش‌ خبرگزاری فرانس پرس به نقل از یک منبع امنیتی در عراق، روز یک‌شنبه 26 ژانویه 2020، 5 موشک، اطراف سفارت آمریکا در بغداد را هدف قرار داده و در نزدیکی آن سقوط کردند. خبرنگار «العربیه»، سقوط 4 موشک کاتیوشا در منطقه سبز در پایتخت عراق را تأیید کرد.

علاوه بر این، در درگیری یک‌شنبه 26 ژانویه میان نیروهای امنیتی و معترضین در میدان «الوثبه» در بغداد، یک معترض کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند. این در حالی است که منابع «العربیه» گزارش دادند تظاهرکنندگان، وارد میدان تحریر بغداد شده و درگیری‌هایی در میدان «الخلانی» رخ داده است.

کمیساریای عالی حقوق‌بشر عراق، پیشتر با اعلام آمار 12کشته و 230 زخمی طی دو روز گذشته در میان تظاهرکنندگان، ازهمه طرف‌ها خواست ضمن خویشتن‌داری، ویژگی مسالمت آمیز تظاهرات را حفظ کنند.

کمیسریای حقوق‌بشر عراق همچنین، از رخدادهای همراه با اعتراضات که منجر به کشته و زخمی شدن تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی گردید، ابرازنگرانی و تأسف کرد.

از سوی دیگر، خبرنگار العربیه و الحدث از آغاز مجدد تعقیب و گریز میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان در مجاورت میدان الوثبه خبر داد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که شنبه شب 25 ژانویه، آرامشی شکننده درمیادین مکان تحصن در بغداد، در میان حضور متمرکز نیروهای امنیتی در مجاورت میدان تحریر و پل محمد القاسم، به چشم می خورد.

بر اساس این گزارش ها، شمار زیادی از تظاهرکنندگان از سایر استان‌ها وارد میدان «الوثبه» شدند و جمعی از معترضین، شروع به نصب چادرهای جدید در میدان تحریر کردند.

این در حالی بود که روز یک‌شنبه 26 ژانویه، درگیری میان معترضین و پلیس ضد شورش در نزدیکی مقر فرماندهی کل پلیس در استان ذی‌قار، از سر گرفته شد.

در همین اثنا، خبرگزاری عراق از حضور معترضین در میدان «انلحبوبی» در ناصریه، مرکز استان ذی‌قار، خبر داد. این در حالی بود که معترضین مبادرت به بستن تعدادی از پل‌های این استان کردند. همچنین، به گزارش سایت کانال «السومریه»، تعداد زیادی از شهروندان به سوی میدان‌های تظاهرات در بصره حرکت کردند.

از سوی دیگر، منبع امنیتی عراقی روز یک‌شنبه 26 ژانویه ضمن اعلام بروز درگیری در مرکز شهر ناصریه تاکید کرد، چند مورد حالت خفگی در میان تظاهرکنندگان مشاهده شده است.

این منبع در مصاحبه با السومریه نیوز گفت: «درگیری میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان در تقاطع «البهو» در مرکز ناصریه رخ داد و نیروهای امنیتی، مبادرت به شلیک گاز اشک‌آور به سوی تظاهر‌کنندگان کردند».

این منبع افزود: «مواردی که دچار حالت خفگی شدند، برای معالجه به بیمارستانی در نزدیکی مکان درگیری، انتقال یافتند.»

این درحالی است که خبرنگار العربیه-الحدث گزارش داد شنبه شب 25 ژانویه، آرامش شکننده‌ای در میادین مکان تحصن مردم در بغداد، حاکم بود و نیروهای امنیتی نیز پیرامون میدان تحریر و پل محمد القاسم، حضوری متمرکز داشتند.

در همین اثنا انبوهی از معترضان از استان‌های دیگر، وارد میدان شده و شماری از آن‌ها شروع به نصب چادرهای جدید در میدان تحریر کردند.

از سوی دیگر، منابع پزشکی عراق پیشتر در روز شنبه 25 ژانویه، اعلام كردند كه پس از یورش نیروهای امنیتی به میدان تحریر، کانون اصلی تحصن در بغداد، 5 نفر از معترضین كشته و ده‌ها زخمی برجا ماند و قوای امنیتی، گلوله‌های جنگی و گاز اشک‌آور را به سوی معترضین شلیک کردند که ماه‌ها است در این مکان تحصن کرده اند.

به گفته همین خبرنگار، یکی از امدادگران، هدف اصابت نارنجک دودزا قرار گرفته و اخباری هم در مورد کشته شدن وی، شایع شده است.

از ارتش گرفته تا پلیس

از سوی دیگر، شورای امنیت عراق، عصر شنبه 25 ژانویه، تصمیم گرفت، پرونده امنیتی مربوط به 6 استان جنوبی را از ارتش به پلیس محلی منتقل كند که به گفته این خبرنگار، شامل بصره و ناصریه نمی‌شود.

استان‌های تحت پوشش این بخشنامه عبارتند از: «واسط، میسان، بابل، دیوانیه، المثنی و نجف»

دستگیری‌ها و برچیدن چادرها

خبرنگار العربیه - الحدات گزارش داد که نیروهای واکنش سریع، بامداد روز شنبه 25 ژانویه به میدان محل تحصن مردم در شهر بصره، یورش برده و معترضین را در میدان «ام البروم» سرکوب کرده و شماری از آنها را در خیابان‌های منطقه تمیمیه، هدف ضرب و شتم با باتوم قرار دادن و تعدادی را هم دستگیر کردند.

آن‌ها همچنین، کنترل میدان حضور تحصن کنندگان در فلکه نیروی دریایی را در دست گرفتند.

این نیروها در عین حال با محاصره معترضین، چادرهای برپا شده در میدان مکان تحصن را جمع آوری کردند.

قابل توجه است که از 20 ژانویه، بعد از پایان مهلت داده شده از سوی معترضین به سیاسیون عراق برای اجرای مطالبات جنبش مردمی و در راس آن‌ها، تشکیل دولت مستقل و برگزاری انتخابات زودهنگام مجلس، درگیری‌هایی میان شماری از معترضان و نیروهای امنیتی در نقاط گوناگون کشور، رخ داد.

معترضین از اول اکتبر گذشته، خواستار پایان دادن به آنچه که آنها را «فساد ریشه‌دار» توصیف می‌کنند، شده و کنار رفتن نخبگان حاکم بر کشور را مطالبه کرده اند که از سال 2003، قدرت را در دست گرفته اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید