احتمال حذف ژئوپارک قشم از فهرست یونسکو بار دیگر قوت گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرپرست مدیریت میراث فرهنگی قشم، از احتمال حذف «ژئوپارک قشم» از فهرست جهانی یونسکو خبر داد در حالی که پیش از این و در سال 1391 نیز این اثر از فهرست یونسکو حذف شده بود و در سال 1396 بار دیگر پس از انجام اصلاحاتی بار دیگر به این فهرست اضافه شد.

تبدیل اراضی غار نمکی به مراکزی برای پرورش میگو توسط شرکت هایی که گفته می شود به سپاه پاسدارانقلاب اسلامی وابسته هستند، این احتمال را افزایش داده که ژئوپارک قشم بار دیگر از فهرست جهانی یونسکو خارج شود.

علیرضا امری‌کاظمی، مدیر ژئوپارک جهانی قشم، یکشنبه 26 ژانویه 2020، در این‌باره به خبرگزاری ایسنا اعلام کرد که با وجود پیگیری های انجام شده برای توقف سریع این پروژه و لغو مجوزهای آن، تا این لحظه توقف عملیات صورت نگرفته است.

مدیر ژئوپارک جهانی قشم از شکسته شدن حریم در سه محدوده این اثر خبر داد که دو حریم مربوط به میراث طبیعی و حریم دیگر مربوط به ثبت جهانی ژئوپارک قشم است.

او با هشدار نسبت به تخریب حریم میراث طبیعی ملی «گنبد نمکدان»، هرگونه تغییر در چشم‌انداز و یا تغییر اصالت اثر یا عملیاتی که موجب آسیب رساندن این اثر شود را تخلف و جرم به شمار آورد.

گفتنی است، پیش از این، طرح شرکت آرتا میگو قشم در روستای گوران و طرح پرورش میگو آسیه شافعی در روستای کانی جزیره قشم با ارائه مطالعات ارزیابی، حدود 94 هکتار زمین برای پرورش میگو دریافت کردند.

از سوی دیگر، مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم اعلام کرد که «مطالعات ارزیابی محیط زیست شرکت های پرورش میگو به عنوان صنایع سبز موجب اشتغالزایی در این منطقه می شود و جوامع محلی می توانند به حرکت این صنایع در مسیر توسعه پایدار کمک کند».

او تاکید کرد که «بررسی مطالعات زیست محیطی روی این دو طرح شیلاتی در قشم، بر اساس همین قوانین و مقررات انجام گرفته است».
این در حالی است که فعالان محیط زیست، میراث فرهنگی و کارشناسان با هشدار نسبت عملیاتی شدن این دو طرح، آنها را سبب از بین رفتن غار نمکی عنوان کردند.

بر اساس گزارش ایسنا این فعالان، اعتراضات خود را در فضای مجازی اعلام کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید