عراق...4 کشته و ده‌ها زخمی در پی درگیری معترضان با نیروهای امنیتی در بغداد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

منابع امنیتی و پزشکی عراق روز شنبه 25 ژانویه از کشته شدن چهار تن از معترضین در بغداد و شهرهای جنوب این کشور در جریان درگیری با نیروهای امنیتی خبر دادند.

نیروهای امنیتی عراق بامداد روز شنبه برای بازگشایی خیابان‌ها که توسط تظاهر کنندگان بسته شده بودند به تجمع معترضان حمله کرده که این حمله با واکنش تظاهرکنندگان روبرو شده و درگیری آغاز شد.

تظاهر کنندگان می‌گویند نیروهای امنیتی تلاش دارند تا این تظاهرات را با توسل به زور و سرکوب کنند.

به گطارش خبرنگار دو کانال‌ العربیه و الحدث از بغداد، روز شنبه در نتیجه درگیری میان نیروهای امنیتی و شماری از معترضین در پایتخت عراق دست کم 28 معترض زخمی شدند. اغلب زخمی‌ها از تظاهر کنندگان حاضر در میدان‌های التحریر، الخلانی و الوثبه بودند.

طبق این گزارش صدای تیراندازی و پرتاب گاز اشک‌آور در میدان‌های التحریر و الخلانی به طور مکرر شنیده می‌شد. ده‌ها تن از تظاهرکنندگان بر اثر گاز اشک آور دچار خفگی شدند که برخی از آنان مصدوم و به بیمارستان انتقال داده شدند.

نیروهای امنیتی در این سه میدان تلاش کردند، خیمه‌های معترضان را با توسل به زور جمع کنند.

معترضان: در میدان‌ها باقی می‌مانیم

کمیته هماهنگی تظاهرات در عراق اعلام کرد، معترضین در میدان‌های اصلی شهرها باقی می‌مانند تا اینکه خواسته‌هایی که مردم عراق از اوایل اکتبر سال 2019 برای تحقق آن به خیابان‌ها سرازیر شدند، برآورده شود.

اوضاع در بصره بسیار متشنج است

به گزارش العربیه و الحدث نیروهای امنیتی موسوم به «الصدمه» یک شوک بامداد روز شنبه به میدان «ام بروم» در شهر بصره واقع در جنوب عراق حمله کرده و معترضان را سرکوب کرده‌ و تعدادی از معترضان را در خیابان‌های منطقه تمیمیه تعقیب کرده و آنها را ضرب وشتم کردند.

به گفته شاهدان عینی نیروهای امنیتی تعدادی از تظاهرکنندگان را بازداشت کرده و همچنین کنترل میدان نیروی دریایی را در دست گرفتند.

نیروهای امنیتی عراق بامداد روز شنبه، پس از تعقیب معترضان در پل السنک، در میدان الخلانی در بغداد، به روی آنها آتش گشودند.

جزئیات از این قرار است که پلیس ضد شورش، بعد از تعقیب معترضان در پل السنک در بغداد ، اقدام به تیر اندازی به سوی آن ها نمود.

به گفته منابع پزشکی، 7 تن ازمعترضان در درگیری با نیروهای امنیتی در مرکز پایتخت، زخمی شدند.

تلاش نیروهای امنیتی برای بازکردن خیابان‌ها

بر اساس بیانیه اتاق عملیات بغداد، میادین و خیابان های پایتخت عراق ، روز شنبه 25 ژانویه ، پس از یک روز سراسر خشونت بار در بزرگراه محمد القاسم و میدان الکیلانی بار دیگر گشوده شدند.

فرماندهی عملیات پایتخت اظهار داشت: پل الاحرار و میدان های الطیران، قرطبه و بزرگراه محمد قاسم به طور کامل گشوده شدند.

به گزارش خبرگزاری عراق، در بیانیه اتاق عملیات بغداد آمده است، «علاوه بر بزرگراه محمد القاسم، کلیه جاده ها نیز باز شده و میدان الطیران، خیابان النضال و میدان قرطبه، کاملا نظافت شده و به صورت تمام وقت در برابر حرکت خودروها، گشوده شده اند.

نیروهای امنیتی در اواخر سال گذشته به دنبال تلاش شماری از معترضان برای عبور از پل الاحرار، این پل را با موانع بتونی بستند که طی روزهای گذشته، کلیه راه های منتهی به میدان الطیران به دلیل وضعیت پرتنش امنیتی، بسته شده بود.

این در حالی بود که براساس گزارش ها؛ معترضین از روز یکشنبه گذشته، پس از تشدید اعتراضات، مبادرت به بستن بزرگراه محمد قاسم کرده بوند.
درگیری و زد خورد.

لازم به یادآوری است که بغداد جمعه شب 24ژانویه، صحنه درگیری هایی بود که به گفته منابع پزشکی عراق، 6 کشته و 54 زخمی برجای گذاشت که 2 نفر از آنها در میدان الکیلانی در مرکز پایتخت جان باختند. در همین حال، خبرنگار العربیه / الحدث گزارش داد، در «بزرگراه محمد القاسم» درگیری های متناوب میان نیروهای امنیتی و معترضین مشاهده شده است.

عراق از تاریخ 20 ژانویه، به دنبال انقضای مهلت تعیین شده از سوی تظاهرکنندگان برای سیاستمداران کشوردراجرای خواسته های جنبش مردمی و در راس آن ها، تشکیل کابینه مستقل و برگزاری انتخابات زود هنگام مجلس، شاهد درگیری میان شماری از معترضین و نیروهای امنیتی بود.

این کشور از اکتبر گذشته، صحنه تظاهرات گسترده ای بوده است که طی آن درابتدا، شعارهای معیشتی سر داده شد، اما در مراحل بعدی، این شعارها تبدیل به مطالبه کنار رفتن طبقه سیاسی حاکم گردید که از سوی توده های تظاهر کننده، متهم به فساد و دنباله روی از بیگانگان هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید