ظریف: مذاکره با آمریکا حتی با ترور سردار سلیمانی غیرمحتمل نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه اگر آمریکا تحریم‌ها را رفع کند، مذاکره با این کشور غیرمحتمل نیست، اعلام کرد که مذاکره ایران با آمریکا حتی پس از ترور سلیمانی که توسط آمریکا انجام شده بود، دور از انتظار نیست.

محمدجواد ظریف، شنبه 25 ژانویه 2020، در گفت‌وگو با نشریه اشپیگل اعلام کرد که حتی پس از ترور سلیمانی، «مذاکره با آمریکا غیرمحتمل نیست».

قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی سپاه قدس پاسداران، جمعه 3 ژانویه در حمله راکتی در اولین ساعات بامداد در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شد.

پنتاگون کشته شدن سلیمانی را در همان زمان تأیید و اعلام کرد که دستور این حمله از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا صادر شد.
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، با اعلام سه روز عزای عمومی در ایران، از «انتقام سخت» علیه آمریکا پس از این اقدام، سخن گفت.
وزیر امور خارجه ایران، در ادامه این مصاحبه، «تغییر رویه آمریکا» و «رفع تحریم‌ها» را به عنوان پیش شرط مذاکره مطرح کرد.

ظریف تاکید کرد که با وجود ترور سلیمانی توسط آمریکا، راه مذاکره بسته نشده و اگر «آمریکا رویکرد خود را تغییر دهد و واقعیت ها را به رسمیت بشناسد» امکان مذاکره فراهم می شود.

او با بیان اینکه «دولت ترامپ می‌تواند گذشته‌اش را جبران کند؛ تحریم‌ها را بردارد و به میز مذاکره بازگردد»، تاکید کرد که ایران کماکان بر سر میز مذاکره است و آمریکا بود که میز را ترک کرد.

وزیر امور خارجه ایران افزود: «آمریکا آسیب بزرگی به مردم ایران زده است. روزی که آنها برای جبران کاری بکنند، خواهد آمد. ما صبر زیادی داریم».

ظریف در حالی پس از ترور سلیمانی توسط آمریکا از مذاکره سخن به میان آورده که چندی پیش یک نماینده مجلس با مطرح کردن این پیشنهاد، مورد حمله و انتقاد شدید تندروان قرار گرفت.

شهاب الدین بی مقدار، نماینده مردم تبریز در مجلس ایران، گفته بود: «پیشنهادم خویشتن‌داری و مذاکره بین ایران و آمریکا است».

او با بیان اینکه امیدوار است جنگی بین دو کشور رخ ندهد، پیروزی ایران در جنگ احتمالی برابر آمریکا و هم پیمانانش را کاری سخت عنوان کرده بود.

پس از آن عده ای از افراد ناشناس، به دلیل این گفته ها، به دفتر نمایندگی او حمله کردند و تابلویی که نام او روی آن نوشته شده بود را مورد تعرض قرار دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید