یک دانشجوی ایرانی بخاطر تحریک به انتقام گیری خون سلیمانی، از آمریکا دیپورت شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک مقام امنیتی آمریكا به فاكس نیوز گفت: «دانشجوی ایرانی كه جلوی ورودش به آمریكا گرفته شد و هفته گذشته در فضای اعتراضات اعضای ارشد حزب دموكرات و فعالان چپ گرا، دیپورت شد، آدمین سایت‌هایی بود كه از سپاه پاسداران حمایت می كرد و خواستار انتقام‌گیری خون سلیمانی بود و خانواده‌اش درمسلح كردن شبه نظامیان «حزب الله» لبنان، فعالیت دارند.»

براساس اخبار، يكشنبه گذشته از ورود محمد شهاب دهقانی به آمريكا جلوگيری شد. او هنگام ورود با ويزای دانشجويی در فرودگاه بين المللی بوستون لوگان؛ بازداشت شد.

خانواده‌ای فعال در تسلیح‌ حزب الله لبنان

روزنامه «نیویورک تایمز» نیز به نقل از منابع امنیتی آمریکایی نوشت، مسئولان ذی ربط پس از اثبات فعالیت‌های دهقانی به نفع رژیم ایران و وابستگی به خانواده‌ای که در کار مسلح سازی شبه نظامیان حزب الله لبنان بودند، دهقانی را دیپورت کردند.

به نوشته این روزنامه، دهقانی گرداننده کانال یوتیوب به نام «نبض اسلامی» بود که به نفع سپاه، مبادی نظام ولایت فقیه و گفتارهای ضد آمریکایی و ضد غربی برنامه پخش می‌کرد و انتقام گیری از آمریکایی ها بخاطر ترور سلیمانی را تحریک می‌کرد که در 3 ژانویه در حمله پهپاد آمریکایی در فرودگاه بغداد کشته شد.

سیزدهمین دانشجوی اخراجی از آمریکا

دهقانی یکی از دست کم 13 دانشجوی ایرانی است که پس از تصمیم دولت ترامپ مبنی بر اخراج فرزندان مسئولان رژیم ایران، از ماه آگوست در فرودگاه‌های ایالات متحده اخراج شده‌اند. مسئولانی که بر مردم خود ظلم می‌کنند و شعار «مرگ بر آمریکا» در داخل ایران سر داده اما فرزندانشان را برای تحصیل، کار و زندگی مرفه به ایالات متحده می‌فرستند.

این موارد دیپورت، خشم مدافعان حقوق مهاجرین و برخی از سیاستمداران را برانگیخت که می‌گویند با دانشجویان به دلیل اینکه اتباع کشورهای خاضی هستند، برخورد ناعادلانه صورت گرفته است.

دستگیری دهقانی، واکنش تند فعالان را نیز به دنبال داشت که در تجمع اعتراضی خود در فرودگاه، خواستار آزادی او شدند. همچنین حرکت‌های معترضانه‌ای در دانشگاه نورث ایسترن، برپا شد که قرار بود دهقانی درآن دانشگاه تحصلات خود را به پایان برساند.

دفاع دموکرات‌ها

سناتور الیزابت وارن ، نامزد حزب دموکرات نیز در توئیت خود اظهار داشت: «شهاب دهقانی، دانشجوی دارنده ویزای معتبر اف 1 می‌باشد و برای ادامه تحصیل بازگشت ولی به ناگهان از سوی ماموران امنیت مرزی بازداشت شد.»

او افزود: «دیپورت او باید متوقف شود و ما باید با سیاست‌های تنفر از خارجی دولت ترامپ، مبارزه کنیم.»

اما یک مقام دولتی آشنا با پرونده دهقانی تأیید کرد که مأمورین فرودگاه شواهدی مبنی بر اینکه دهقانی از خانواده‌ای است که دارنده شرکتی هستند که به دلیل تهیه اسلحه برای شبه نظامیان حزب الله لبنان در لیست تحریم های دولت ایالات متحده قرار گرفته است. حزب الله لبنان از سوی آمریکا به عنوان گروه تروریستی قلمداد می‌شود.

پرونده دهقانی پیچیده و اخراج او موجه است

یک مقام امنیت داخلی وزارت امور خارجه آمریكا نیز در گفتگو با فاكس نیوز گفت: این پرونده، پیچیده است و دلایل موجهی برای اخراج دهقانی، وجود دارد، از جمله پیوندهای خانواده وی كه از طریق شركت خود، از سپاه پاسداران ایران و قاسم سلیمانی حمایت می کند، كه اخیراً در حمله پهپادی آمریكا، كشته شد.همچنین رابطه ای میان این شرکت و حزب الله «تروریست» وجود دارد لذا بود که شرکت مزبور از سال 2010 از سوی دولت اوباما در لیست تحریم ها قرار داده شده است.

نکته قابل توجه این است که گروهی از فعالان ایرانی در آمریکا از ویلیام بار، دادستان کل آمریكا خواستند كه مقامات ایرانی و فرزندانشان را از جمله حسین موسویان ، مذاكره كننده هسته ای سابق ایران و محقق دانشگاه پرینستون را اخراج کند كه در سال 1992 درزمانی که سفیر ایران در آلمان بود، متهم به دست داشتن در ترور مخالفان ایرانی در آلمان است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در سپتامبر گذشته، بخشنامه ای صادر كرد كه به موجب آن، ورود مسئولان بلندپایه و اعضای درجه اول خانواده آن ها به ایالات متحده، به دلیل ادامه رفتار تجاوزگرانه ایران علیه امنیت و صلح منطقه و جهان، ممنوع یا محدود شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید