حمله جنگند‌ه‌های ناشناس به مقر شبه‌نظامیان حزب‌الله عراق در مرز سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع «العربیه» و «الحدث» شامگاه پنجشنبه 23 ژانویه 2020 گزارش دادند، جنگنده‌های ناشناس مقر شبه‌نظامیان حزبالله عراق را در نزدیکی مرز این کشور با سوریه بمباران کردند.

گروه حزبالله عراق از جمله شبهنظامیان وابسته به سپاه پاسداران ایران به شمار می‌رود. ایالات متحده پیشتر در حمله‌ای پهپادی، ابوعلی الخزعلی یکی از فرماندهان برجسته این گروه شبهنظامی را به قتل رساند.

خبرنگار العربیه گزارش داد که جنگنده‌های ناشناس دستکم در 3 نوبت مقر حزبالله عراق در منطقه القائم هممرز با سوریه را بمباران کردند.

از طرفی الاطلاعات میدانی حاکی از کشته شدن یکی از فرماندهان میدانی حزبالله عراق در این حملات هوایی است.

در اواخر ماه دسامبر گذشته ایالات متحده آمریکا حملاتی هوایی را علیه مواضع نظامی وابسته به گردان‌های حزبالله در عراق و سوریه انجام داد. پنتاگون تاکید کرد، در حملات هوایی جنگنده‌های آمریکایی زاغه‌های اسلحه و مهمات سنگین و مقرهای فرماندهی حزبالله را هدف قرار داد.

حزبالله عراق روز سه‌شنبه اقدام به توقیف ده‌ها تن از رانندگان کامیون‌های در نزدیکی گذرگاه مرزی القائم با سوریه کرد.

این گروه شبه‌نظامی در ازای آزاد کردن راننده‌های کامیون‌ها و بارهای توقیف شده آنها درخواست باج کردند.

گذرگاه القائم پس از 6 سال توقف فعالیت‌ تجاری و بازرگانی آواخر سپتامبر 2019 مجدد افتتاح شد.

قبل از شکست داعش در عراق و سوریه، این گذرگاه و بخش‌های وسیعی از خاک دو کشور مزبور از جمله شهرهای القائم و البوکمال تحت کنترل گروه داعش بودند.

عراق دارای 3 گذرگاه مرزی با سوریه است که شامل گذرگاه «ربیعه» در استان نینوی و گذرگاه «الولید» و «القائم» در استان الانبار است که گذرگاه القائم در مقایسه با سایر گذرگاه‌های مرزی عراق با سوریه کوچکتر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید