طرح صلح خاورمیانه‌ای ترامپ سه‌شنبه پیش از سفر ناتانیاهو به واشینگتن اعلام خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه 23 ژانویه 2020 تاکید کرد طرح صلح خاورمیانه‌ای او موسوم به «معامله قرن» که از مدت‌ها پیش اعلام جزئیات آن انتظار می‌رفت را تا روز سه‌شنبه آینده و پیش از سفر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به واشینگتن، اعلام خواهد کرد.

دونالد ترامپ به خبرنگارانی که او را در پرواز هواپیمای ریاست جمهوری به مقصد ایالت فلوریدا همراهی می‌کردند، گفت: «ترجیحا مدت کمی پیش از آن اعلام خواهد شد».

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «این طرح ممتازی است».

او در ادامه گفت: «در این باره با فلسطینی‌ها برای مدتی کوتاه گفت‌وگو کردم».

این در حالی است که مقامات فلسطینی که به دیدار پیشرو میان ترامپ و نتانیاهو در کاخ سفید دعوت نشده‌اند به سرعت به این موضع ترامپ واکنش نشان داده و بر مخالفت‌شان با طرح صلح او تاکید کردند.

ترامپ پیشتر در این باره گفته بود که اخبار منتشر شده مبنی نزدیک بودن موعد اعلام طرح صلح خاورمیانه نادرست است.

ترامپ شامگاه پنجشنبه در توئیتی بر شبکه «توئیتر» نوشت:« ایالات متحده در انتظار استقبال از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و بنی گانتس رئیس ائتلاف آبی و سفید است که هفته آینده به کاخ سفید خواهند آمد».

ترامپ همچنین افزود:«گزارش‌ها درباره جزئیات طرح ما برای صلح و زمان اعلام آن که می‌خواهیم محرمانه بماند، چیزی جز گمانه‌زنی نیست».

همزمان با انتشار اخبار و گزارش‌هایی مبنی بر نزدیک بودن زمان اعلام طرح جدید صلح خاورمیانه‌ای دونالد ترامپ، دولت خودگردان فلسطینی پنجشنبه مجددا مخالفت خود با این طرح آمریکایی را اعلام کرد.

در همین راستا نبیل ابوردینه سخنگوی رسمی محمود عباس رئیس دولت خودگردان فلسطینی در بیانیه‌ای اعلام کرد، دولت خودگردان فلسطینی بار دیگر مخالفت قاطع خود با تصمیم‌های آمریکایی از جمله اعتراف واشینگتن به قدس به عنوان پایتخت اسرائیل که با قوانین بین‌المللی مغایرت دارد، اعلام می‌دارد.

کاخ سفید تاکید کرد، دونالد ترامپ از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و بنی گانتس رئیس ائتلاف آبی و سفید دعوت به عمل آورده تا هفته آینده برای رایزنی درباره طرح پیشنهادی از سوی دولت ترامپ موسوم به«معامله قرن» به واشینگتن سفر کنند.

در همین حال مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد، او از بنیامین نتانیاهو دعوت کرده تا هفته آینده به واشینگتن سفر کند و درباره طرح صلح ایالات متحده آمریکا در منطقه خاورمیانه با مقامات آمریکایی گفت‌وگو کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید