اعتراض والی نیمروز افغانستان به قاچاق کالاهای تاریخ گذشته ايرانی به این ولایت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سید ولی سلطان، والی نیمروز در غرب افغانستان به تازگی اعلام کرد، ایران از طریق بازارچه‌ های مرزی خود کالاهای بازرگانی و تاریخ گذشته را به گونۀ قاچاقی به این ولایت وارد می ‌کند.

به گزارش رادیو «سلام وطندار» سیدولی سلطان اضافه کرد، پس از بستن بازارچه‌ های مرزی در مرز نیمروز، ایران از مدتی به این‌سو کالاهایش را از بخش ‌های ناامن «گمشاد» و «گلدانی» در مرز این ولایت که زیر حاکمیت طالبان قرار دارند، به گونۀ قاچاقی به افغانستان انتقال می ‌دهد.

سلطان تایید کرد، بیشتر کالاهای ایرانی که به گونۀ قاچاقی وارد ولایت نیمروز می‌ شوند، تاریخ مصرف آنها گذشته است.

والی نیمروز علاوه کرد، بارها به گونۀ رسمی از ایران خواسته‌ شده تا کالاهای بازرگانی‌اش را به گونۀ قانونی و از طریق گمرک به افغانستان وارد کند، اما دولت ایران به این خواست توجه نکرده است.

وی اظهار کرد، چند سال پیش تفاهمنامۀ میان مقام ‌های محلی این ولایت و استان سیستان‌وبلوچستان ایران امضا شده بود که بر بنیاد آن روزانه حدود 200 موتر کالاهای بازرگانی هر دو کشور بدون پرداخت محصول گمرکی از مرز عبورومرور می‌ کردند.

به گفتۀ او، اما پس از آن‌که دیده شد ایران از این رهگذر یکطرفه سود می ‌برد این تفاهمنامه به گونۀ یکطرفه از سوی دولت افغانستان لغو شد.
سفارت ایران در کابل هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

ولایت نیمروز در غرب افغانستان مرز مشترک با ایران دارد و یکی از ولایت های است که بیشترین کالاهای بازرگانی هر دو کشور از این ولایت عبور و مرور می کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید