هوک: اگر قاآنی راه کشتن آمریکایی‌ها را در پیش گیرد با سرنوشت سلیمانی مواجه می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
11 دقيقه (Reading time)

برایان هوک فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، که به همراه دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و هیئت همراه به منظور شرکت در نشست انجمن اقتصادی جهان «داووس» حاضر شده ‌است، روز چهارشنبه 22 ژانویه، در مصاحبه‌ای با شرق الاوسط که در حاشیه این اجلاس با او انجام داد، به اسماعیل قاآنی هشدار داده که اگر بخواهد رویکرد کشتن آمریکایی‌ها را ادامه دهد، با همان سرنوشتی روبرو خواهد شد که قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس با آن روبرو شد.

هوک در باره قتل قاسم سلیمانی به دست ارتش آمریکا گفت: «پرزیدنت ترامپ از سال‌ها پیش روشن کرده‌ است که هرگونه حمله به آمریکایی‌ها یا منافع آمریکایی با پاسخی قاطع مواجه خواهد شد، همان‌طور که رئیس‌جمهوری آمریکا در 2 ژانویه نشان داد؛ بنابراین، این یک تهدید جدید نیست، زیرا رئیس‌جمهوری مدت‌ها پیش گفته ‌است که وی برای محافظت از منافع آمریکا قاطعانه پاسخ خواهد داد».

فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، افزود: «کشته شدن قاسم سلیمانی خلائی را برای رژیک ایران بوجود آورد که جمهوری اسلامی قادر به پر کردن آن نیست».

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای شرق الاوسط، هوک در این مصاحبه، از چهارپایه و اساس برای هرگونه توافق بین‌المللی در آینده با ایران صحبت کرد، توافقی که بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا آن را «توافق ترامپ» نامید. این محورهای توافق شامل ممنوعیت تهران از غنی سازی اورانیوم، پایان دادن به آزمایش موشک‌های بالستیک، توقف پشتیبانی مالی و نظامی از گروه‌های نیابتی در منطقه و دست برداشتن از سیاست گروگان‌گیری است.

هوک همچنین سازمان ملل را به محکوم کردن تجاوز به تأسیسات نفتی سعودی در بقیق و خریص در سپتامبر گذشته فراخواند و گفت به زودی واقعیت‌ها و ادله دست داشتن ایران در حمله ارائه می‌شود.

این مقام آمریکایی همچنین تأکید کرد کارزار فشار حداکثری کشورش علیه ایران منجر به «ایجاد تغییرات» شده و توانایی رژیم و گروه‌های نیابتی آن در طراحی حملات را به مشکل انداخته ‌است.

فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، در این مصاحبه در پاسخ به سئوال باره فعال کردن مکانیزم حل اختلاف موسوم به «مکانیسم ماشه» کشورهای اروپایی علیه ایران و آیا فعال کردن این مکانیزم در چارچوب فشارهای حداکثری آمریکاست یا نه، گفت: «ما از این اقدام کشورهای اروپایی در فعال کردن مکانیزم حل اختلاف استقبال کردیم. نظام ایران بارها توافق هسته ای را نقض کرد در حدی که چیز زیادی برای حفظ کردن آن باقی نمانده‌است. بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا خواستار جایگزین کردن برجام با «توافق ترامپ» شده‌است. معتقدیم این بهترین مسیر برای جلوگیری از دست یابی ایران به سلاح اتمی است و راهی بهتر از برجام است».

او افزود: «خروج از برجام به منظور ضمانت عدم دست یابی ایران به سلاح اتمی، کشورهای عضو را در موضع قدرت خواهد گذاشت. این اقدام همچنین به کشورها این امکان را می‌دهد – همان کاری که ما می‌کنیم – تا روشی برای پردازش تهدیدهای هسته ای و موشکی، دشمنی منطقه ای، سیاست‌های توسعه طلبانه و گروگانگیری در پیش گیرند. توان ایجاد تفاوت چشمگیر در خاورمیانه مگر با اتخاذ رویکردی جامع میسر نخواهد بود. از اشتباهات برجام نیز همان رویکرد تنگ نظرانه و غیرجامع است».

هوک در باره واکنش سرد اروپایی‌ها در قبال کشته شدن قاسم سلیمانی و تهدیدهای آمریکا به افزایش تعرفه‌های گمرکی علیه اروپا، گفت:«من در مورد مذاکرات دوجانبه با اروپایی‌ها اظهارنظری نخواهم کرد. اما دربارهٔ اقدام دفاعی مان برای حمایت از دیپلمات‌ها و سربازان آمریکایی و جلوگیری از حمله احتمالی و در حال طراحی توسط سلیمانی به دیپلمات‌ها و سربازان ما در منطقه، حمایت گسترده‌ای را به دست آوردیم. خطرناک‌ترین تروریست جهان را از میدان نبرد خارج کردیم. در نتیجه، منطقه امن تر می‌شود، زیرا سلیمانی همچون «آدامسی» بود که گروه‌های نیابتی ایران در منطقه را دور خود جمع می‌کرد و مرگ وی خلأئی را ایجاد می‌کند که رژیم ایران قادر به پر کردن آن نخواهد بود».

هوک در پاسخ به سئوال شرق الاوسط در باره توافق هسته‌ای که وارد پنجمین سال خود می‌شود آیا ممنوعیت صادرات سلاح به ایران در اکتبر 2020 طبق چیزی که در توافق ذکر شده برداشته می‌شود یا نه و آیا واشینگتن نیتی برای تحرک در شورای امنیت برای جلوگیری از این امر دارد یا نه ، گفت: «این واقعاً یک مشکل جمعی است. بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان در ظرف 9 ماه از تحریم تسلیحاتی سازمان ملل رهایی می‌یابد. تنها راه باقیمانده برای توقف این مسئله یا فروپاشی توافق هسته‌ای یا موافق سازمان ملل برای تمدید این تحریم. سخت است که کدام یک محقق خواهد شد، اما سازمان ملل باید تا قبل از ماه اکتبر به تکاپو بیفتد».

او افزود:«ما این مسئله را بیش از یک سال پیش مطرح کردیم. یکی از مهمترین کاستی‌های این توافق هسته‌ای این است که در سال پنجم (از امضای آن) تحریم تسلیحاتی سازمان ملل برداشته می‌شود. من نمی‌دانم که آیا چه کسی فکر می‌کرد این یک ایده خوبی است. شاید این تئوری بوده باشد که پنج سال پس از امضای توافق هسته‌ای، میانه‌روها به قدرت خواهند رسید. این مسخره است. در رژیم ایران هیچ اعتدالگرایی وجود ندارد، رهبر مسئول و حاکم است به همین دلیل او به عنوان رهبر معظم شناخته می‌شود. او یک فرد میانه‌رویی نیست، بلکه تندرو است و همه تصمیم‌ها را می‌گیرد. در نتیجه ما رژیم را با عمل و رفتارش قضاوت می‌کنیم، نه با آنچه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران می‌گوید».

محتوای توافق هسته‌ای مورد نظر ترامپ

فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، در باره محتوای توافقی که مورد قبول ترامپ است گفت: «توافق ترامپ» تضمین می‌کند که با جلوگیری از غنی سازی اورانیوم، ایران راهی برای تسلیحات هسته‌ای پیدا نکند. این همان چیزی بود که سازمان ملل متحد قبل از توافق هسته‌ای آن را مدنظر داشت. در اینجا یکی دیگر از کاستی‌های این توافق‌نامه، این است که کار قطعنامه سازمان ملل را که به اتفاق آرا تأیید شده بود، پایان داد تا از غنی سازی ایران جلوگیری شود. بیش از نیمی از کشورهایی که برنامه هسته‌ای صلح آمیز دارند (برای اهداف انرژی) غنی سازی نمی‌کنند. به عنوان نمونه امارات را می‌توان نام برد؛ بنابراین این همان قاعده‌ای است که باید در ایران و خاورمیانه بی‌ثبات به آن اعتماد کرد.»

هوک افزود:«در کنار عدم غنی سازی، توافق‌نامه جدید باید شامل جلوگیری از آزمایش موشک‌های بالستیک باشد که قبل از امضای توافق هسته ای در سطح بین‌الملل ممنوع بود. ایران همچنین باید متعهد به متوقف کردن تأمین منابع مالی و تسلیحاتی برای گروه‌های نیابتی تروریست خود در منطقه باشد. علاوه بر این، رژیم باید به سیاست گروگانگیری 40 ساله خود پایان دهد».

تهدیدهای ایران و واکنش آمریکا

او در باره تهدیدهای ایران اظهار داشت :«فکر می‌کنم رژیم ایران اکنون می‌فهمد که نمی‌تواند به آمریکا حمله کند و از آن جان سالم به در ببرد. ما رژیم و عوامل آن را مسئول هرگونه حمله به آمریکایی‌ها یا منافع آمریکایی‌ها در منطقه خواهیم دانست».

فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، در باره تهدید همپیمانان آمریکا از سوی ایران و عکس العمل آمریکا گفت :«ما در گذشته در مورد متحدان خود نیز صحبت کرده‌ایم و با آنها همکاری نزدیکی داریم. در نتیجه، پاسخ فقط به آن محدود نمی‌شود».

سازمان ملل متحد و نتایج تحقیقات در باره حمله به آرامکو

برایان هوک در باره روند تحقیقات سازمان ملل در باره حمله به تأسیسات نفتی در بقیق و خریص ونتایج آن، گفت:«در اینجا باید شورای امنیت ایفای نقش کند و ایران را به دلیل نقض حاکمیت سعودی محکوم کند. این یک حمله غیرقانونی رژیم ایران علیه سعودی در تاریخ 14 سپتامبر بود. شورای امنیت باید آن را محکوم کند و ما همچنان با شورای امنیت همکاری می‌کنیم. من معتقدم که سعودی به زودی پس از تحقیقات و بررسی سایت‌ها حقایق را ارائه کرده و ثابت کند که این حمله از طرف ایران رخ داده‌است».

فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، در پاسخ به گزینه تغیر رژیم و آیا واشینگتن این گزینه را دنبال خواهد کرد یانه گفت: « ما با جلوگیری از تأمین مالی لازم برای حملات و تجاوزها و ممانعت از اجرای بسیاری از عملیات گروه‌های نیابتی آن، عملاً رفتار رژیم را تغییر داده‌ایم، زیرا ما هم حضور نظامی خود در منطقه را تقویت کردیم و هم اشراف اطلاعاتی. همچنین اکنون یک نیروی دریایی بین‌المللی در حال گشت زنی در آب‌های تنگه هرمز است».

او افزود:«این بدان معنا نیست که ما توانایی ایران در حمله کردن را از بین برده‌ایم، اما سیاست جدید ما تغییراتی را ایجاد می‌کند. قبلاً هرگز رژیم در 40 سال از تاریخ خود اینقدر از نظر مالی ضعیف یا تحت این چنین فشار سیاسی داخلی نبوده‌است. این نتیجه سیاست‌های رئیس‌جمهور آمریکا در قبال ایران است».

حمایت آمریکا از تظاهرکنندگان ایرانی

رایان هوک در این مصاحبه بر حمایت آمریکا از تظاهر کنندگان تاکید کرد . گفت:«وقتی به تظاهرات ماه نوامبر گذشته نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که زنان شجاع ایرانی پرچم‌های «مرگ بر آمریکا» را پاره می‌کنند. ما همچنین شاهد هستیم که تظاهرکنندگان شجاع عکس‌های رهبر ایران را می‌سوزانند و تصاویر قاسم سلیمانی را پاره می‌کنند. من فکر می‌کنم که رسانه‌های بین‌المللی در انتقال باورهای واقعی مردم ایران خوبی کار نمی‌کنند، آنها (ایرانیان) از این نظام متنفرند و آمریکا را دوست دارند و می‌خواهند شاهد شراکت بین ایران و ایالات متحده باشند. ملت‌های ایران و آمریکا اشتراکات زیادی دارند و این رژیم 40 سال ما را از هم جدا کرده‌ است.»

او افزود: «ما به حمایت از مردم ایران ادامه خواهیم داد. کشورها در سراسر جهان تلاش کافی را برای ایستادن در کنار مردم ایران انجام نمی‌دهند و آنها بیشتر از هرکسی از رژیم رنج می‌برند. ما مایلیم که تعداد بیشتری از کشورها از ما الگو بگیرندو در کنار ایرانیان و علیه رژیم ایران بایستند».
او در باره سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی و نحوهئ همکاری آمریکا با کانادا، اوکراین و دیگر کشورها گفت، گفت: «ایرانی‌ها اعتراف کردند که این هواپیما را ساقط کردند. عدم تعطیلی فرودگاه تجاری و مسافربری توسط رژیم، در حالی که علیه کشور دیگری در حال موشک پرانی است، هرگونه تفسیر و تحلیلی را به چالش می‌کشد. رژیم بسیاری از ایرانیان بی گناه چه از معترضان در ماه نوامبر یا با هواپیمای اوکراینی کشته‌است. ما می‌خواهیم که رهبر ایران تصمیم‌گیری‌های بهتری را برای مردم خود آغاز کند».

هوک افزود: «وزیر خزانه‌داری آمریکا هرکسی را که خواهان مشارکت در تحقیقات دربارهٔ هواپیمای اوکراینی سرنگون شده در ایران را از تحریم‌ها معاف کرده‌است. همچنین ما چندین بار در مواقع بحران دست یاری به ایرانی‌ها رسانده‌ایم و حالا منتظریم که رژیم قبول کند یا نه».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید