هشدار یک ژنرال آمریکائی نسبت به احتمال قدرتگیری مجدد داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

الیكسوس گرینکویچ ژنرال آمریکائی و فرمانده دوم ائتلاف بین‌المللی علیه داعش در عراق و سوریه، روز پنج‌شنبه 23 ژانویه هشدار داد در صورت عقب‌ نشینی نیروهای آمریكایی از عراق و برغم تضعیف داعش، این احتمال وجود دارد که داعش بار دیگر تجدید قوا کرده و به صحنه بازگردد.

ژنرال گرینکویچ در یک کنفرانس مطبوعاتی در پنتاگون با بیان این امر که داعش هنوز یک تهدید به شمار می‌آید، هشدار داد «اگر فشار را برای مدت طولانی از گرده داعش برداریم، این امکان وجود دارد که داعش بار دیگر فعال شود»

گرینکویج در عین حال عنوان داشت به نظر او، قدرت گیری آنی داعش، تهدیدی را بوجود نمی‌آورد اما هر قدر فشارهای وارده برداعش کاهش یابد، بر شدت خطر ناشی از قدرت‌گیری این سازمان افزوده می‌شود.


ژنرال گرینکویچ گفت: ضعف ساختاری این سازمان در بهره‌برداری از تظاهرات جاری درعراق از ماه اکتبر، برملا شده است.

به گفته او، شركت كنندگان در هم‌ پیمانی بین‌المللی طی ماه‌های گذشته، وضعیت داعش را پس از از دست‌دادن قلمرو تحت کنترل خود در بخش‌هایی از سوریه و عراق در مارس، در پی سال‌‌‌ها نبرد با نیروهای تحت حمایت ائتلاف جهانی، مورد ارزیابی قرار دادند.

گرینکویچ گفت: هدف این بود که دریابیم آیا این سازمان «راهبردی را دنبال می‌کند که برمبنای آن، در انتظار فرصت مناسبی است یا این‌که آیا واقعاً تحت فشار بوده و فاقد توانمندی و قابلیت مطلوب است.»

او افزود: برپائی تظاهرات در عراق به ائتلاف کمک کرد تا ارزیابی خود را سازماندهی کرده وبه این جمع‌بندی برسد که این سازمان «بیش از آنکه در وضعیت انتظار استراتژیک باشد، از نبود توان و امکانات، رنج می برد.»

تنش‌ها میان واشنگتن و بغداد به دنبال ترور قسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه‌ پاسداران و ابو مهدی المهندس معاون سازمان حشد‌ الشعبی عراق و بازوی ایران در این کشور در 3 ژانویه در جریان حمله پهبادی ایالات‌متحده در نزدیکی بغداد، روندی فزاینده به خود گرفت.

پارلمان عراق در پنجم ژانویه در واكنش تند خود نسبت به اقدام آمریكا، در جلسه‌ای به پیش‌نویس اعطای مجوز به دولت عراق برای پایان دادن به حضور نیروهای خارجی در كشور از جمله حدود 5 هزار و 200 سرباز آمریكایی، رای مثبت داد.

به نوشته نیویورک تایمز، پس از اقدام واشنگتن درمتوقف کردن عملیات نظامی مشترک میان دو کشور، دو مقام نظامی آمریکا، از سرگیری همکاری با ارتش عراق در مبارزه با داعش به هدف ممانعت از فرصت طلبی این سازمان از وضعیت کنونی را اعلام کردند.

در بیانیه کاخ سفید بدون توضیح تفاصیل همکاری میان دوکشور در این زمینه آمده است: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا و برهم صالح همتای عراقی‌اش، در دیدار روز چهارشنبه 22 ژانویه در نشست دافوس در مورد لزوم حفظ نقش نظامی آمریكا درعراق، توافق نظر داشتند.

ژنرال گرینویچ در این رابطه تاکید کرد که منافع دولت عراق نیز همانند منافع آمریکا در گرو ادامه فشار نیروهای ائتلاف بر داعش می باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید