نشست وزرای خارجه همسایگان لیبی در الجزایر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه الجزایر روز پنجشنبه 23 ژانویه در بیانیه‌ای اعلام کرد، در چارچوب تلاش های بین المللی برای دستیابی به یک توافق سیاسی برای بحران لیبی، این کشور میزبان وزرای خارجه «کشورهای همسایه لیبی» خواهد بود.

قرار است وزرای امور خارجه کشورهای تونس، مصر، سودان، چاد و نیجر در این نشست شرکت کنند. ان در حالی است که «فایز السراج» نخست وزیر لیبی با حضور در این نشست مخالفت کرده است.

وزارت امور خارجه الجزایر تأکید کرد این نشست در چهارچوب تلاش‌های خستگی ناپذیر برای تقویت هماهنگی و رایزنی میان کشورهای همسایه لیبی و بازیگران بین‌المللی قرار دارد و آخرین تحولات لیبی طی این اجلاس، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

همزمان با این نشست که به بحث در مورد راه‌های هماهنگی برای پیشبرد حل و فصل سیاسی بحران لیبی از طریق گفتگوی‌های همه جانبه، اختصاص داده شده هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان نیز راهی الجزایر شد تا با صبری بوقادوم همتای الجزایری خود در مورد اوضاع لیبی و منطقه ساحل گفت‌وگو کند.

این نشست کمتر از یک هفته پس از کنفرانس برلین برگزار می‌شود که با امضای توافق در خصوص ممنوعیت تامین اسلحه و لزوم برقراری آتش بس در لیبی به پایان رسید.

مخالفت جامعه جهانی با مداخله نظامی خارجی در لیبی در جریان کنفرانس برلین یکی از دلایل مهم برگزاری اجلاس کشورهای همسایه در الجزایر شد.

یک سری از دیدارهای انفرادی باعث شد شماری از مقامات کشورهای دست اندر کار پرونده لیبی، راهی الجزایر شوند که تلاش می کند نقش خود به مثابه بازیگر اصلی در منطقه را احیا کند.

راه های شروع مجدد گفتگو بین طرفین درگیری در لیبی در دستور کار اجلاس الجزایر قرار دارد، به ویژه پس از اینکه الجزایر آمادگی خود برای برپائی این اجلاس به هدف پایان دادن به این بحران در ابعاد سیاسی را اعلا

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید