ظریف: اروپایی‌ها برجام را فروختند تا از تعرفه‌های تجاری ترامپ جلوگیری کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران، روز چهارشنبه 22 ژانویه، در صفحه توییتر خود نوشت، اروپایی‌ها برجام را فروختند تا از افزایش تعرفه‎های تجاری ترامپ جلوگیری کنند.

وزیر خارجه ایران به اتحادیه اروپا توصیه کرد که در راستای «استقلال» خود تلاش کند.

ظریف افزود: «وقتی سه کشور اروپایی هفته گذشته ته‌مانده برجام را فروختند تا از تعرفه‌های تجاری ترامپ جلوگیری کنند، هشدار دادم که این فقط اشتهای او را بیشتر می‌کند».

در همین حال حسن روحانی رئیس جمهوری ایران خطاب به آلمان، فرانسه و بریتانیا به عنوان سه طرف اروپایی برجام هشدار داده که اگر این سه کشور تخلفی کردند و تعهدی را زیر پا گذاشتند، آنها مسئول تمام تبعات آن خواهند بود.

واعظی رئیس دفتر روحانی نیز پیش‌تر اعلام کرد اگر کشورهای اروپایی پرونده نقض شرایط توافق هسته ای برجام را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع کنند، تصمیمات سخت تری را اتخاذ خواهیم کرد از جمله اینکه (شاید) از برجام خارج شویم.

واکشن آمریکا و هشدار روسیه به تهدید ایران به خروج از «ان پی تی»

پس از هشدار محمد جواد ظریف درباره احتمال خروج جمهوری اسلامی ایران از «ان‌پی‌تی» یک نماینده مجلس گفت: «این مسئله جدی و تصمیم کل نظام است».

این در حالیست که دولت آمریکا روز سه‌شنبه به احتمال خروج رژیم ایران از پیمان منع گسترش هسته‌ای (ان‌پی‌تی) واکنش نشان داده و این امر را پیامی «بسیار بسیار منفی» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نماینده آمریکا در امور خلع سلاح در این مورد گفته است که تهدید رژیم ایران به خروج از این پیمان «مسئله‌ای بسیار بسیار ناخوشایند است و پیامی بسیار بسیار منفی به جامعه بین‌الملل می‌فرستد.

وود که در ژنو سوئیس در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: رژیم ایران باید به رفتار شرارت‌بار خود پایان داده و با ایالات متحده نشسته و بر سر توافقی مذاکره کند که نه تنها مسئله هسته‌ای، بلکه دیگر موضوعات مایه نگرانی ما، از جمله تولید موشک‌های بالستیک و فعالیت‌های«زیانب بارشان» را هم در برگیرد.

هشدار روسیه به ایران

پس از تهدیدهای ایران به خروج کلی از معاهده منع سلاح‌های اتمی معاون وزارت خارجه روسیه با انتقاد از این اظهارات مقام‌های ایرانی گفت: «رژیم ایران درباره قطع همکاری با آژانس بین المللی انرژی هسته ای صحبت می کند و این راه خطاست».

پیشتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران گفته بود که تهران می تواند به طور جدی ارتباطات خود را با آژانس بین المللی انرژی هسته ای تغییر دهد، در صورتی که کشورهای اروپایی اقدامات غیرعادلانه ای ضمن استفاده از مکانیزم حل و فصل مناقشات در چارچوب اجرای برجام اتخاذ نمایند.

سرگی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه بیان داشت که مسکو معتقد است که حفظ همکاری با آژانس بین المللی انرژی هسته ای به نفع تهران است.

ریابکوف به خبرنگاران گفت: «مقامات ایران به طور مرتب مطرح می کنند که ممکن است میزان همکاری آنها با آژانس بین المللی انرژی اتمی کم شود، ما فکر نمی‌کنیم که این روش راه درستی باشد».

او افزود: «فکر می‌کنیم، به نفع طرف ایرانی است که همکاری همه جانبه را به طور کامل با آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای در چارچوب پروتکل تکمیلی به توافق‌های مربوط به ضمانت‌ها حفظ نمایند».
سخنان مقام روس در پاسخ به هشدارهای وزیر خارجه ایران بیان شده است. محمد جواد ظریف گفته بود که اگر اروپایی‌ها به رویه خود بر اساس بازی‌های سیاسی ادامه دهند، ما امکانات متعددی داریم. اگر این موضوع به شورای امنیت ارجاع شود، خروج جمهوری اسلامی ازNPT مطرح خواهد بود».

باب گفت‌وگو با همسایگان از طرف ایران باز است

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه در صفحه شخصی خود در فضای مجازی، نوشت: «باب گفت‌وگو با همسایگان از طرف ایران باز است و ما آمادگی خود را برای نقش‌آفرینی در هر کاری که به نفع منطقه باشد اعلام می‌کنیم».

ظریف افزوده است: «ایران از هر اقدامی که امید را به مردم برگرداند و ثبات و سعادت را برای آن‌ها به ارمغان بیاورد استقبال می‌کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید