سقوط 8 پله‌ای ایران به رتبه 146 در رده‌بندی فساد مالی و گسترش آن در جهان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان شفافیت بین‌الملل روز پنج‌شنبه 23 ژانویه 2020 در گزارشی عنوان کرد، ایران با سقوط 8 پله‌ای در میان 180 کشور در رده‌بندی «فساد مالی و گسترش آن» رتبه 146 جهان را کسب کرد.

در این گزارش ایران هم ردیف با کشورهای موزامبیک، بنگلادش و آنگولا در فهرست سال ۲۰۱۹ این سازمان قرار گرفت.

با احتساب سقوط و کسب این رتبه، ایران بدترین حالت را در سال‌های اخیر داشته است.

بنابر گزارش یورونیوز، سازمان شفافیت بین الملل بر اساس وضعیت نهادهای دموکراتیک و شاخص‌های فساد در 180 کشور انجام شده و به هر کدام از این کشورها امتیازی بین صفر (بالاترین حد فساد) تا صد (عاری از فساد) داده است. نمره ایران در این رده بندی 26 تعیین شده است.

جایگاه ایران در شاخص‌ جهانی فساد در سال 2018 میلادی

دانمارک با نمره 87 در صدر این فهرست قرار دارد و پس از آن به ترتیب کشورهای نیوزلند، فنلاند، سنگاپور، سوئد، سوئیس، نروژ، هلند، آلمان و لوگزامبورگ قرار گرفته اند.

در قعر جدول منتشره از سوی سازمان شفافیت بین الملل نیز سومالی با نمره 9 حضور دارد و پس از آن سودان جنوبی، سوریه، یمن و ونزوئلا قرار گرفته‌اند.

بنابر گزارش سازمان شفافیت بین الملل که مقر آن در برلین قرار دارد نتایج تحقیقات نشان می دهد مقابله با فساد در دو سوم کشورهای جهان کمتر شده است.

یورونیوز در ادامه آورده است این سازمان همچنین پول های داده شده به احزاب سیاسی در کارزارهای انتخاباتی را از عوامل تاثیرگذار بر کاهش تمایل دولت ها به بهبود وضعیت شفافیت مالی و مبارزه با فساد دانسته است.

سازمان شفافیت بین الملل تقویت ساختارهای انتخاباتی، اعمال بیشتر تفکیک قوا در نظام های سیاسی، قدرتمند ساختن شهروندان، روزنامه نگاران و همچنین اتخاذ تدابیر برای محافظت از فعالان را از راهکارهای بهبود وضعیت فساد در کشورها برشمرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید