سایت پولیتیکو: چرا اتحادیه اروپا باید حزب‌الله را ممنوعه اعلام کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

پارلمان آلمان در یکی از اقدامات اخیر خود در سال 2019، از دولت این کشور خواست فعالیت‌های حزب‌الله را ممنوع اعلام کند. از تحولات اخیر چنین برداشت می‌شود که دولت آلمان، آماده است با استفاده از ابزارهای قانونی موجود، این عامل تروریسم ایران را از توانایی برنامه ریزی، عضوگیری و جمع آوری پول در خاک آلمان محروم سازد.

براساس مقاله‌ای ریچارد گرنل، سفیر ایالات متحده در آلمان که در وبگاه «پولیتیکو» منتشر شد، اتحادیه اروپا باید رویکرد پارلمان آلمان را دنبال کرده و تمامیت حزب‌الله را به عنوان یک سازمان تروریستی در نظر بگیرد.

وجه تمایز نادرست و ساختگی

این اقدام برلین در پی زمین‌گیری وعدم تحرک مزمنی است که پارلمان اروپا دچار آن است، چرا که برخی از کشورهای عضو با توجه به نقش سیاسی حزب الله در لبنان، همچنان در حال دفاع از مشروعیت آن هستند.

به همین دلیل اتحادیه اروپا قائل به وجود وجه تمایز ساختگی میان «بخش سیاسی» حزب‌الله و «شاخه نظامی» آن بوده که این رویکرد، در راستای عدم اذعان به تروریستی بودن این حزب می‌باشد. این درحالی که توجیه اعلام شده اتحادیه برای چنین وجه تمایز نادرستی، صرفا محافظت از کانال باز ارتباط با حزب‌الله و نمایندگان آن در حکومت لبنان است.

آنها نماینده مردم لبنان نیستند

اما واقعیت‌ها، همخوانی با موضع اتحادیه اروپا ندارند زیرا حزب‌الله به نفع رژیم ایران کار می‌کند و نه مردم لبنان که از ماه اکتبر نسبت به نفوذ ایران در کشورشان معترضند. حزب‌الله در رساندن شمار کشته شدگان در سوریه به بیش از 400000 نفر، نقش داشته و همچنان تلاش‌های خود برای نابودی اسرائیل را پی می‌گیرد. حزب‌الله همچنین حملات تروریستی را در خاک اروپا برنامه‌ریزی و انجام داده و با نقض قوانین، سالانه صدها میلیون دلار بودجه از طریق شبکه‌های جنایی به دست آورده و برنامه‌های برون‌مرزی برای پولشوئی در داخل اروپا یا از طریق آن را در دست اجرا دارد.

قطع شریان‌های حیاتی

اعلام ممنوعیت حزب‌الله در سطح اتحادیه اروپا برای محروم کردن آن از شبکه‌های گسترده جذب نیرو و جمع آوری پول هنگفت اروپا که برای ادامه حیاتش به آن‌ها نیاز دارد، امری ضروری به شمار می‌آید.

چنین ممنوعیتی باعث نمی‌شود که بروکسل از داشتن کانال باز ارتباطی خود با دولت لبنان محروم شود به شرطی که هلند‌، بریتانیا، کانادا، ایالات‌متحده و سایر کشورها، حزب‌الله را به عنوان یک سازمان تروریستی قلمداد کرده و در عین حال، روابط مستحکم با لبنان را حفظ کنند.

شبکه‌های جنایی حزب‌الله

در واقع، لبنان بیش از هر کشور دیگری در جهان، کمک‌های خارجی از ایالات‌متحده دریافت می‌کند. قلمداد کردن حزب‌الله به عنوان یک سازمان تروریستی به روابط ایالات‌متحده و لبنان آسیب نمی‌رساند، اما ایالات‌متحده را قادر می‌سازد تا شبکه‌های جنایی بین المللی را متوقف سازد که در خدمت به تامین حمایت مالی حزب‌الله از رژیم اسد و همچنین تامین در آمد برای سپاه پاسداران ایران هستند.

دستور اجرایی ترامپ

دونالد ترامپ رئیسجمهوری آمریكا در 10 ژانویه، دستور العمل اجرایی را علیه درآمدهای بکار گرفته شده از سوی رژیم ایران برای تأمین اعتبار و پشتیبانی از شبکه‌های نیابتی تروریستی، امضا كرد. ایالات‌متحده در راستای ممانعت حداکثری از تأمین بودجه برای گروه‌های تروریستی تهدید کننده آمریکا، اروپا و شرکای خود در خاورمیانه، تحریم‌های اضافی را بر بخش‌های بزرگی از اقتصاد ایران از جمله بخش ساختمان، صنعت و معدن اعمال کرد.

فشارهای سنگین مالی

در پی اعمال این تحریم‌ها، حزب‌الله زیر فشار خرد کننده مالی قرار دارد تا جائیکه حسن نصرالله، رهبر این سازمان، هوادارانش را به افزایش بی سابقه «کمک های بلاعوض» برای پرداخت حقوق جنگجویان حزبالله، فرا خواند که در کار گسترش خشونت در سوریه هستند. اما در عین حال، نفوذ اجتناب ناپذیر حزبالله بر بخش مالی لبنان و آزادی فعالیت آن در اتحادیه اروپا، امکان دستیابی به درآمدهای مورد نیاز برای چیرگی برگرد باد تحریم‌ها را برای حزب‌الله، فراهم می‌آورد.

یک دست صدا ندارد

گرینل در انتهای مقاله خود نوشت: «ایالات متحده در تلاش خود برای جلوگیری از گسترش تروریسم حزبالله، مصمم است، اما ما نمی‌توانیم این تهدید را به تنهایی مهار کنیم. ایالات‌متحده در این چالش همانند موارد مشابه، نیازمند حمایت متحدان اروپایی خود می‌باشد. اگر اتحادیه‌اروپا در صدد موضع‌گیری علیه خشونت رژیم اسد در سوریه و صدور این خشونت و علیه برهم زدن ثبات اروپا است، باید از پارلمان آلمان پیروی کرده، و همه شاخه های حزب‌الله را به عنوان، سازمان تروریستی قلمداد کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید