آمریکا: حزب الله برای رژیم ایران کار می‌کند نه برای منافع مردم لبنان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا شامگاه چهارشنبه 22 ژانویه 2020 ضمن اشاره به اینکه حزب الله لبنان برای ایران کار می‌کند و نه در جهت خدمت به منافع ملی لبنان، گفت آمریکا خواهان تشکیل دولتی غیر فاسد در لبنان است که منعکس کننده اراده لبنانی‌ها باشد.

به گزارش خبرگزاری‌ها مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا چهارشنبه و در واکنش به تشکیل دولت جدید در لبنان گفت: «ما خواهان دولتی غیر فاسد هستیم که منعکس اراده لبنانی‌ها باشد».

پمپئو ضمن تاکید بر اینکه « لبنان با بحران اقتصادی حادی مواجه است»، گفت: «واشینگتن آماده حمایت و کمک رسانی به دولت لبنان است به شرط اینکه این کشور به اصلاحات پایبند شود و به خواسته‌های مردم خودش رسیدگی کند».

پمپئو همچنین گفت: «چنانچه دولت پاسخ مثبت بدهد و آماده اجرای تعهداتش باشد به آن کمک کرده و از آن حمایت می‌کنیم».

وزیر خارجه آمریکا گفت: «پیام تظاهرکنندگان لبنانی به حزب الله، «دیگر بس است» و تظاهرات در بیروت و خارج از آن همانطور در بغداد ضد آمریکایی نیست بلکه برای برقراری حاکمیت و تحقق آزادی است».

کابینه دولت جدید لبنان پس از تشکیل چهارشنبه اولین جلسه خود را به ریاست مشل عون رئیس جمهوری لبنان در کاخ بعبدا برگزار کرد.

میشل عون در این جلسه بر ضرورت اقدام برای رسیدگی به اوضاع اقتصادی و بازیابی اعتماد جامعه بین‌المللی به مؤسسه‌های لبنانی و اطمینان‌بخشی به لبنانی‌ها درباره آینده‌شان تاکید کرد».

از سویی حسّان دیاب نخست وزیر جدید لبنان در پی این جلسه با تاکید اینکه «دولت جدید سیاسی نیست» گفت که دولتش «دولت نجات» است و «همه لبنانی‌ها را نمایندگی می‌کند».

دیاب همچنین خواهان «محافظت از تعبیر دمکراتیک» در لبنان شد و حمایت ارتش و نیروهای امنیتی برای حفظ امنیت در لبنان را مورد تحسین قرار داد.

کابینه دولت جدید لبنان شامگاه سه‌شنبه و پس از موافقت حزب الله و همپیمانانش با تشکیل دولتی تکنوکرات متشکل از 20 وزیر، اعلام شد.
حسّان دیاب نخست وزیر جدید لبنان ماه گذشته از سوی حزب الله و همپیمانانش برای تصدی مقام نخست وزیر پیشنهاد شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید