پایان بن بست سیاسی لبنان با تشکیل کابینه جدید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ریاست جمهوری لبنان، عصر سه شنبه 21 ژانویه از تشکیل دولت جدید به سرپرستی حسان دیاب خبر داد. میشل عون رئیس جمهوری، پس از گذشت نزدیک به سه ماه از جنبش اعتراضی مردمی که سرنگونی دولت قبلی به ریاست سعد حریری را در پی داشت، فرمان تشکیل دولت جدید را صادر کرد.

کابینه جدید متشکل از 20 وزیر است که پیشتر از این، عهده‌دار مسئولیت‌های سیاسی نبودند، هرچند که گزارش‌های رسانه‌ای و اظهارات سیاسی از زمان آغاز درز نام اعضای کابینه، بیانگر این است که وزیران جدید تا حد زیادی وابسته به احزاب بزرگ سیاسی هستند.

نکته قابل توجه در ترکیب کابینه جدید، عدم حضور جبران باسیل داماد میشل عون رئیس جمهوری لبنان است که سمت وزیر امورخارجه در دولت موقت را در دست داشت.

کنارگذاشته شدن باسیل یکی از بارزترین خواسته‌های معترضین لبنانی در جریان خیزش مستمر آن‌ها از 17 اکتبر گذشته بود. سیاسیون لبنان، باسیل را به سنگ اندازی در روند تشکیل کابینه از طریق پافشاری بر لزوم برخورداری از«یک سوم از اکثریت انداز» وزراء و اتخاذ مواضعی متهم می‌کنند که لبنان را به پرتگاه سقوط و فروپاشی می‌کشاند.

این در حالی است که اولین جلسه کابینه جدید، چهارشنبه ساعت 11 صبح به وقت بیروت در کاخ ریاست جمهوری تشکیل می‌گردد.

ترکیب کابینه جدید به شرح زیر است: حسان دیاب نخست‌وزیر، زینه عکر معاون نخست‌وزیر و وزیر‌ دفاع، سرلشکر محمد فهمی وزیر‌ کشور و شهرداری‌ها، غازی وزنی وزیر دارایی، ناصیف حتا وزیر امورخارجه، طلال حواط وزیر ارتباطات، ماری کلود نجم وزیر دادگستری، میشل نجار وزیر امورعمومی و حمل‌و‌نقل، لمیا یمین وزیر کار، ریمون غجر وزیر انرژی و آب، رمزی مشرفیه وزیر جهانگردی و امور اجتماعی، فارتی اوهانیان وزیر جوانان و ورزش، طارق المجذوب وزیر آموزش‌و‌پرورش، رائول نعمه وزیر اقتصاد و تجارت، دمیانوس قطار وزیر محیط‌زیست و امور توسعه، حمد حسن وزیر بهداشت، عباس مرتضی وزیر کشاورزی، عماد حب‌الله وزیر صنعت، غاده شریم وزیر جنگ‌زدگان و منال عبدالصمد وزیراطلاع رسانی.

بستن جاده ها و مطالبه استعفای دیاب

به گزارش خبرگزاری ملی لبنان، تظاهر کنندگان در اعتراض به تشکیل کابینه جدید، با تجمع در برابر یکی از ورودی‌های میدان نجمه منتهی به مجلس در مرکز پایتخت و ورودی مجلس، مبادرت به پرتاب سنگ و تخریب موتور برق موجود در اطراف مجلس کردند.

به گزارش خبرنگار العربیه / الحدات، تظاهرکنندگان، کوکتل مولوتوف را به سمت نیروهای امنیتی پرتاب کردند که با واکنش آن‌ها در استفاده از نارنجک‌های صوتی و گاز اشک‌آور و ماشین‌های آبپاش روبرو شدند؛ اما معترضان تلاش داشتند که به هر شکل ممکن، وارد صحن مجلس شوند
علاوه بر این، تظاهرکنندگان، چندین جاده بیروت از جمله «کورنیش مزرعه»، «قصقص» و «بربیر» در غرب بیروت را مسدود کردند

بر اساس گزارش‌ها معترضین در شهر جبیل در شمال بیروت، با سوزاندن لاستیک، بزرگراه جبیل را از هر دو جهت مسدود کردند.

شماری از معترضین در شمال لبنان علی رغم حضور گسترده نیروهای انتظامی دراطراف استانداری طرابلس، با تجمع در برابر این ساختمان، در شعارهای خود خواستار استعفای دیاب و تشکیل دولت مستقل شدند. تظاهرکنندگان، جاده‌های اصلی و فرعی را با سوزاندن لاستیک قطع کرده و همچنین با تحصن در بر ابر منزل طلال حواط وزیر جدید ارتباطات، خواستار استعفای فوری او یا خروج وی از این شهر شدند.

به گزارش این خبرگزاری، معترضین در طرابلس در برابر بانک اعتبار ملی، دستگاه خودپرداز و درب خارجی این بانک را تخریب کرده و بعد از ورود به بانک، محتویات آن را به هم ریختند. آن‌ها همچنین با بستن بزرگراه روبروی بانک، اقدام به تخریب ورودی بانک و دستگاه خودپرداز کردند که در بزرگراه اصلی قرار دارد که طرابلس را به بندر آن متصل می‌کند.

در جنوب نیز جمعی از تظاهرکنندگان با لاستیک مشتعل، جاده ساحلی شهر صیدا را مسدود کردند.

بر اساس همین گزارش‌ها، معترضان منطقه شوف نیز بزرگراه ناعمه را از هر دو طرف بستند.

یادآوری می‌شودکه لبنان از 17 اکتبر گذشته، شاهد جنبش مردمی بی سابقه‌ای است که خواستار کنار زدن تمامی طبقه حاکم سیاسی شد که آن را به فساد و مسئولیت فروپاشی اوضاع اقتصادی، متهم می‌دارند.

بر اساس بر آوردها، در جریان درگیری های هفته گذشته میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان در پایتخت ، بیش از 500 نفر زخمی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید