عراق ....ادامه بستن جاده ها وکشته شدن 10 تن ظرف 24 ساعت گذشته

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع العربیه و الحدث روز چهارشنبه 22 ژانویه، گزارش دادند که تظاهرکنندگان عراق همچنان به مسدود کردن جاده در سماوه در جنوب این کشور ادامه دادند.

کمیسریای حقوق بشر عراق، عصر سه‌شنبه اعلام کرده بود در 24 ساعت گذشته، 10 معترض در اعتراضات گسترده و درگیری‌های شدید در شهرهای مختلف، کشته شده‌اند.

براساس این گزارش، نیروهای امنیتی، 88 معترض را دستگیر کردند، در حالی که معترضان مبادرت به بستن جاده‌های اصلی در شهرهای بغداد، بصره و ناصریه کردند.

درگیری‌ها برای سومین روز متوالی در میدان الطیران بغداد و شماری از شهرهای جنوبی از جمله بصره، کربلا و نجف ادامه یافت. معترضین، که اکثراً جوان بودند، اقدام به پرتاب سنگ و کوکتل‌های مولوتف به سوی پلیس کردند که با واکنش آنها در شلیک گاز اشک‌‍آور و گلوله‌های پلاستیکی روبرو شدند.

وضعیت بغرنج منطقه‌ای و بین‌المللی

عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر مستعفی، در سخنان روز سه‌شنبه 21 ژانویه در جلسه کابینه موقت، اظهار داشت که کشور درحال حاضر در وضعیت بغرنج و پیچیده منطقه‌ای و بین‌المللی قرار گرفته است. او خاطرنشان کرد: این کشور در موقعیت ناهنجاری در ارتباط با «شهروندان و دیگر کشورها» قرار دارد.

عبدالمهدی همچنین تأکید کرد نیروهای امنیتی خواستار ورود به موقعیت‌هائی نیستند که خشونت ورزی در آن اعمال می‌شود.

او با تأکید بر این‌که «بسته شدن معابر و مدارس را نمی‌توان اعتراضی مسالمت جویانه دانست و این امر باید متوقف شود»، گفت: «ما هیچ رویکرد جانب دارانه‌ای علیه معترضین در پیش نگرفته‌ایم.»

در همین راستا عبدالمهدی از مجلس نمایندگان و نیروهای سیاسی خواست تا نامزدهای جدیدی برای سمت نخست وزیری معرفی کنند.

به گزارش رسانه‌های دولتی عراق، انتظار می رود برهم صالح رئیس جمهوری، این هفته نخست‌وزیر جدید جانشین عبدالمهدی را معرفی نماید.

قابل توجه است که ناآرامی ها جاری از اول اکتبر گذشته، عراق را فلج کرده است، زیرا معترضین خواستار کنار رفتن طبقه حاکم هستند که از سال 2003 قدرت را بدست دارند. آنها همچنین بر لزوم پایان دادن به آنچه که «فساد ریشه دار» توصیف می‌کنند، اصرار می ورزند.
براساس آمار موجود، تا این لحظه بیش از 450 نفر در جریان این ناآرامیها در مناطق گوناگون عراق، کشته شدهاند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید