شکایت از یک مرکز اسلامی وابسته به ایران به دلیل برپایی مراسم یادبود قاسم سلیمانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

یک مرکز اسلامی وابسته به ایران در هامبورگ پس از برگزاری مراسمی برای «بزرگداشت قاسم سلیمانی» با شکایت رئیس انجمن کُردهای آلمان روبرو شد. نمایندگان احزاب مختلف در هامبورگ با اعتراض به این مراسم، خواستار لغو قرارداد این شهر با انجمن‌های اسلامی که مرکز اسلامی هم جزو آنهاست، شده‌اند.

به گزارش دویچه‌وله «مسجد امام علی هامبورگ» 7 ژانویه شاهد برگزاری مراسمی برای یادبود، برای قاسم سلیمانی بود. همزمان با برپایی این مراسم، گروهی نیز در برابر مسجد، علیه این مراسم، دست به اعتراض زدند. رسانه‌های آلمان در این روز از قول معترضان به برپایی مراسم در مسجد هامبورگ، از «سوء‌استفاده از احساسات مذهبی» نوشتند .

این مراسم سر و صدای زیادی هم در بین سیاستمداران آلمانی از احزاب گوناگون بر پا کرد.

به گفته رسانه‌های آلمانی نامزدهای اصلی احزاب دموکرات مسیحی CDU و دموکرات‌های آزاد FDP هامبورگ قصد دارند پس از انتخابات آتی، در چارچوب ائتلافی احتمالی، قراردادهای منعقد شده از سوی هامبورگ با انجمن‌های اسلامی این شهر را لغو کنند.

مسجد امام علی - مسجد آبی - که در آن مراسم برپا شده است، متعلق به مرکز اسلامی هامبورگ است، مرکز اسلامی هامبورگ یکی از مهمترین مؤسسات اسلامی و شیعی در اروپا و آلمان و عضو شورای جوامع اسلامی هامبورگ است.

مخالفت احزاب سوسیال مسیحی و دموکرات آزاد با برپایی مراسم یادبود

مارکوس وینبرگ یکی از اعضای حزب دموکرات مسیحی آلمان در مصاحبه با "ولت آم زونتاگ"، برگزاری مراسم یادبود برای قاسم سلیمانی را در هامبورگ از سوی این مرکز "غیرقابل‌تحمل" خوانده است. این سیاستمدار آلمانی با انتقاد از پارلمان ایالت هامبورگ (در حال حاضر در دست دو حزب سوسیال دموکرات و سبزها)، از عزم موجود برای پایان دادن به "این قراردادها" سخن گفته است. وینبرگ لازمه‌ی لغو این قرارداد را، شکل گرفتن ائتلافی پس از انتخابات آتی دانسته است که در آن سوسیال مسیحی‌ها به واسطه‌ی آراء بالا با قدرت ظاهر شوند.

در ۲۳ فوریه امسال در هامبورگ انتخابات پارلمان ایالتی برگزار می‌شود. در انتخابات گذشته که در سال 2015 برگزار شد، حزب سوسیال دموکرات آلمان بیشترین آراء را نصیب خود کرد و با سبزها ائتلاف تشکیل داد.

آنا فون تروین‌فلز از حزب دموکرات آزاد آلمان FDP هم در مصاحبه با رسانه‌های آلمان و با اشاره به برگزاری مراسم برای قاسم سلیمانی در این مرکز در هامبورگ، می‌گوید: «بزرگداشت شهادت یک تروریست در مسجد آبی باردیگر نشان داد که این قراردادها با "شورا" باید برای همیشه به حالت تعلیق درآیند»

رئیس انجمن کُردهای آلمان علیه مرکز اسلامی هامبورگ شکایت می‌کند

در این میان رسانه‌ای آلمانی زبان از شکایت یکی از اعضای حزب سوسیال مسیحی از مرکز اسلامی هامبورگ خبر می‌دهند. بر پایه این گزارش‌ها، علی عرفان توبراک، مدیر انجمن کُردهای آلمان از مرکز اسلامی هامبورگ شکایت کرده و کیفرخواستی علیه این مرکز ارائه داده است.

توبراک که در انتخابات ماه فوریه هامبورگ، از سوی حزب سوسیال مسیحی در این انتخابات شرکت می‌کند، به نوشته‌ی وب‌سایت "روربارونه"، او مدت‌هاست که نسبت به فعالیت‌های مرکز اسلامی هامبورگ هشدار می‌دهد. به نوشته‌ی همین منبع، توبراک یکی از مصمم‌ترین طرفداران تصمیم حزب سوسیال مسیحی هامبورگ برای لغو بی‌درنگ قرارداد‌های دولتی با انجمن‌های اسلامی هامبورگ است.

"روربارونه" به نقل از این نماینده ترک/کُردتبار می‌نویسد: «برای بسیاری از شهروندان هامبورگ، نه تنها برای آنهایی که بستگانی در ایران دارند، اینکه سنای هامبورگ تا به امروز موضعی در مورد مراسم سلیمانی در این شهر اتخاذ نکرده و همچنان به تعهدات خود در برابر انجمن‌های اسلامی پایبند است، تلخ است.»

راهپیمایی روز قدس برلین و حضور نمایندگانی از مرکز اسلامی هامبورگ

اما صرف‌نظر از واکنش‌هایی که با برپایی مراسم یادبود قاسم سلیمانی در هامبورگ به راه افتاد، این نخستین بار نیست که نام این مرکز نگاه رسانه‌ها را به خود جلب می‌کند. مرکز اسلامی هامبورگ مدت‌هاست که در رصد سازمان امنیت داخلی (نهاد پاسداری از قانون اساسی آلمان) است.

رسانه‌های آلمان در تابستانی که گذشت با اشاره به راهپیمایی روز قدس در برلین و تظاهرات صدها نفر علیه اسراییل در پایتخت آلمان، به گزارش‌های سازمان امنیت داخلی آلمان اشاره کردند و از حضور نمایندگانی از مرکز اسلامی هامبورگ در این راهپیمایی در روز قدس امسال و سال‌های گذشته نوشتند. در گزارش سازمان امنیت داخلی آمده بود، این مؤسسه‌ی طرفدار ایران ارزش‌هایی را نمایندگی می‌کند که با یک نظم و ساختار دموکراتیک و آزاد همخوان نیست.

با بحث و جدل برپا شده در مورد راهپیمایی روز قدس بود که احزاب سوسیال مسیحی، دموکرات‌های آزاد و حزب آ اف د AfD خواستار لغو قراردادهای منعقد شده میان هامبورگ و انجمن‌های اسلامی شدند.

هامبورگ از سال 2013 تاکنون در چارچوب برقراری دیالوگ، با شورای جوامع اسلامی هامبورگ (به اختصار شورا) همکاری می‌کند. مرکز اسلامی هامبورگ (متعلق به ایران) هم عضو این شوراست. پارلمان ایالتی هامبورگ (با اکثریت احزاب سوسیال دموکرات و سبزها) از طرفداران همکاری و گفت‌وگو با اتحادیه‌های اسلامی در این شهر است. در قراردادی که میان هامبورگ و اتحادیه‌های اسلامی این شهر منعقد شده است، از جمله سخن از ارزش‌های مشترکی است که در این پیمان‌نامه شرح داده‌شده‌اند. در این قرارداد همچنین اصول تدریس دروس دینی هم تعریف شده است. این قرارداد تا سال 2020 معتبر است.

منتقدان به انعقاد این قرارداد از جمله فعالیت‌های مرکز اسلامی هامبورگ را در تضاد با قانون اساسی آلمان می‌دانند. اکنون برپایی مراسم برای سلیمانی، محملی تازه به دست منتقدان و مخالفان این قرارداد و چگونگی برخورد با اسلام‌سیاسی در آلمان داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size