دبیرکل اتحادیه عرب: دخالت ترکیه در لیبی به رویارویی منطقه‌ای خواهد انجامید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب شامگاه سه‌شنبه 21 ژانویه 2020 اعلام کرد که دخالت‌های ترکیه در لیبی به پیچیده شدن اوضاع و گستردگی درگیری‌ها در لیبی و تحول آن به رویارویی‌های منطقه‌ای خارج از مرزهای این کشور خواهد انجامید.

ابوالغیط شامگاه سه‌شنبه در گفتگو با یکی از شبکه‌های مصری گفت که رهبران شرکت کننده در کنفرانس برلین با اقدامات ترکیه در لیبی مخالفت کردند.

او افزود:« موضع ترکیه کلا در مغایرت با تمامی کشورهای شرکت کننده در کنفرانس بوده و از «تعدی» به دولت الوفاق سخن گفته است»، ابوالغیط در این‌باره اشاره کرد که «سند برلین شامل 55 بند است و همگان به اجرای بندهای آنها متعهد شده‌اند».

ابوالغیط افزود که تمامی کشورها با رویکرد عدم دخالت در امور لیبی موافقت کردند، او همچنین اعلام کرد که کنفرانس برلین دیدگاه‌های طرف‌های شرکت کننده در کنفرانس را به عنوان دیدگاه بین‌المللی مورد توافق درباره لیبی در نظر گرفت.

«تحریم‌های احتمالی»

ابوالغیط همچنین گفت که «آلمان مشارکت تمامی طرف‌های دارای اهتمام در امور لیبی و در رأس آنها اتحادیه اروپا و کشورهای ذیربط و اتحادیه عرب در این کنفرانس را ضروری دانسته است.»

ابوالغیط در ادامه گفت «آلمان همچنین مشارکت مصر که دارای مرزهای مشترک با لیبی است و تامین امنیت این مرزها با توجه به حضور زیاد گروه‌های شبه‌نظامی تروریست در لیبی را ضروری دانسته است.»

دبیرکل اتحادیه عرب گفت: «علیه هر کسی که از تعامل با منشورهای بین‌المللی و پایبندی به آنها سرباز زند تحریم‌هایی اعمال خواهد شد».

او همچنین تاکید کرد «همگان بر سر آتش‌بس در لیبی و ضرورت بازگشت طرف‌های درگیر به مذاکرات و موافقت با ایده‌های مطرح شده از سوی غسان سلامه فرستاده ویژه سازمان ملل به توافق رسیدند.»

او یادآور شد که دو بخش از کنفرانس برلین برآمده است که یکی پیگیری‌های سیاسی و دیگری برقراری آتش‌‌بس هستند.

دبیرکل اتحادیه عرب در این راستا بر ضرورت وجود مکانیسمی برای نظارت بر روند اجرای آتش‌بس در لیبی تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید