نرخ تورم دی‌ماه در ایران به 38.6 درصد رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نرخ تورم سالانه دی‌ماه 1398 برای خانوارهای ایرانی به 38.6 درصد رسید.

مرکز آمار ایران روز سه‌شنبه 21 ژانویه 2020 نرخ تورم نقطه‌ای دیماه 1398 را برای برای خانوارهای ایرانی 38.6 درصد عنوان کرد.

به گفته این مرکز، درصد تورم نقطه‌ای در این ماه نسبت به ماه قبل، 1.4 واحد درصد کاهش داشته است.

نرخ تورم‌ نقطه‌ای

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم نقطه‌ای در دی ماه 1398 به عدد 38.6 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای ایرانی به طور میانگین 38.6 درصد بیشتر از دی 1397 برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری

به گفته مرکز آمار ایران در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «میوه و خشکبار » (انار، موز و هندوانه) می‌باشد.

در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» گروه «حمل ونقل» (انواع اتومبیل سواری) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

هم‌چنین گروه «سبزیجات» (گوجه فرنگی) و گروه «گوشت قرمز، سفید و فرآورده آنها» (گوشت گاو، گوشت گوسفند) نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه‌ای کل ایران در ماه جاری


دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در دی ماه 1398 برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از 38.1 درصد برای دهک اول تا 40.3 درصد برای دهک دهم است.

گفتنی است، دولت روحانی در 24 سال گذشته رکورددار بالاترین نرخ تورم در ایران شد. پیش از این، در سال 1995، دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی، تورم از 40 درصد عبور کرد و به مرز 50 درصد نزدیک شده بود.

بر همین اساس، بعد از دولت هاشمی رفسنجانی، دولت حسن روحانی، رکوردار تورم بیش از 40 درصدی در ایران است؛ طی 24 سال اخیر تورم در هیچ مقطعی در ایران، به بیش از 40 درصد نرسیده بود.

این در حالی است که سال‌های اخیر، حسن روحانی، بارها شعار تورم تک رقمی را تکرار می کرد که تنها به صورت مقطعی و موقت محقق شد و چندان دوام نیاورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید