رویاروئی در بغداد...کشته شدن دو معترض وزخمی شدن سربازان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

تنشها و درگیری‌ها و بستن جاده‌ها در استان‌ها ومناطق گوناگون عراق روز سه‌شنبه 21 ژانویه از سر گرفته شد؛ آن‌هم یک روز پس از در گیری‌ها و زد خوردهای شدید میان نیروهای امنیتی و معترضین که ضمن بسته شدن چندین جاده و پل حیاتی چه در پایتخت و چه در استان‌های جنوبی بویژه ذی قار، منجر به کشته شدن 6 نفر گردید.

به گزارش خبرنگار العربیه و الحدث و مطابق گفته منابع پزشکی، امروز سه‌شنبه 21 ژانویه، یک تن ازمعترضان در مرکز پایتخت، پس از وقوع درگیری میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در خیابان محمد القاسم، کشته شد.

این خبرنگار خاطرنشان کرد: نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضین اقدام به شلیک گاز اشک‌آور در نزدیکی به جاده «محمد القاسم» کردند که در نتیجه باعث ایجاد 7 مورد حالت خفگی در میان تظاهر‌کنندگان شد اما آن‌ها در مرحله بعدی درگیریها، موفق شدند مهم‌ترین خیابان بغداد را با بلوک‌های سیمانی، مسدود سازند.

تیرخوردن سربازان با سلاح مجهز به صدا خفه‌کن

از طرف دیگر، براساس گزارش خبرگزاری عراق به نقل از فرماندهی عملیات بغداد، شماری از سربازان با شلیک بی صدا، در نزدیکی تقاطع قرطبه در بغداد زخمی شدند.

علاوه بر این اتاق عملیات بغداد تأکید کرد که نیروهای امنیتی از خویشتن‌داری بالایی برخوردار بوده و در حمایت از معترضین به قوانین در گیری کاملا پایبند هستند.

فرماندهی عملیات همچنین از تظاهرکنندگان مسالمت‌جو خواست تا در شناسائی و دستگیری افراد مسلح، با نیروهای امنیتی همکاری کنند.

کشته شدن یک معترض در کربلا

بنا بر گزارش‌های رسیده از کربلا، یکی از معترضین بامداد امروز به ضرب گلوله نیروهای امنیتی، کشته شد.

نیروهای امنیتی تظاهرکنندگان را در زیر پل الضریبه از سمت «بزرگراه محله رمضان» و خیابان سناتر در کربلا، درمحاصره گرفتند.

در همین راستا، صبح امروز شماری از معترضین با سوزاندن لاستیک در استان‌های نجف (جنوب غربی پایتخت عراق بغداد) و کربلا (واقع در منطقه مرکزی فرات) بیشتر جاده‌ها را مسدود کرده و پل الثوره در بابل را نیز بستند.

شهر بصره (جنوب عراق) نیز عرصه کشمکش و زد خورد میان جمعی از تظاهرکنندگان و پلیس ضد شورش بود به طوری که گزارش‌ها حاکی از بروز آتش سوزی شدید در خیابان اندلس در مرکز شهر می‌باشد.

کشته شدن 4 معترض

به گزارش رویترز، بغداد نیز روز گذشته صحنه درگیری بود که به گفته منابع امنیتی و پزشکی در پایان روز دوشنبه 20 ژانویه، شش عراقی از جمله دو پلیس کشته و ده‌ها زخمی در بغداد و شهرهای دیگر در جریان درگیری میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی کشته شدند. این درحالی بود که این تظاهرات ضد دولتی در پی آرامش نسبی بود که چندین هفته پایدار ماند.

در ادامه این گزارش آمده است: سه تن از معترضین پس از اصابت گلوله‌های جنگی در میدان طیران بغداد، در بیمارستان جان باخته و دو نفر نیز زخمی شده ونفر سوم دراثر استشمام گاز اشک‌آور‌، راهی بیمارستان شد. برمبنای همین گزارش، پلیس معترض چهارمی را هم در کربلا شهر مقدس شیعه به ضرب گلوله از پای در آورد.

شا هدان عینی به رویترز گفتند که معترضین اقدام به پرتاب کوکتل مولوتوف و سنگ به سوی پلیس کردند که با شلیک گاز اشک‌آور و نارنجک های صوتی، پاسخ داده شد.

زیر گرفتن دو مامور انتظامی

شهر بصره روز گذشته صحنه تنش چشم‌گیری بود و درگیری‌ها در مناطق گوناگون میان تظاهرکنندگان و نیروهای واکنش سریع، همچنان ادامه دارد.

این شهر نفت خیز دیروز شاهد زیر گرفته شدن دو پلیس بود. منابع امنیتی در این خصوص می‌گویند یک خودروی غیرنظامی در جریان تظاهرات، دو پلیس را زیر گرفته و بعد از کشتن آنها، متواری شد. به گفته این منابع، راننده سعی داشت از ورود به مکان درگیری میان معترضین و نیروهای امنیتی پرهیز کند که با دو مامور امنیتی تصادف کرد.

در مناطق دیگری در جنوب عراق، صدها نفر از معترضین لاستیک‌های اتومبیل را آتش زده و جاده‌های اصلی را در چندین شهر از جمله ناصریه، کربلا و عماره مسدود کردند.

قابل توجه این است که عراق از اول اکتبر، شاهد تظاهرات گسترده بوده که در ابتدا به منظور بهبود وضعیت زندگی، مبارزه با فساد و بیکاری آغاز شد ولی در مراحل بعدی به مطالبه تغییر در نظام سیاسی مبتنی باندبازی و وابستگی، تشکیل کابینه انتقالی به ریاست فردی بیرون از احزاب حاکم و برگزاری انتخابات قانون‌گذاری زودهنگام، تبدیل شد.

این تظاهرات‌ها در بسیاری از مراحل خود به خشونت کشیده شد و از ابتدای این جنبش مردمی صدها کشته و هزاران زخمی برخاک افتاده‌اند.

بنا بر آمار پیشین کمیساریای عالی حقوق بشر عراق 497 نفر، از جمله 39 ترور شامل 15 عنصراز نیروهای امنیتی کشته شده‌اند، در حالی که تعداد زخمی‌ها به حدود 23 هزار نفر از جمله چهار هزار پرسنل امنیتی رسیده وتعداد آدم ربایی‌ها به 60 نفر بالغ گردید که تنها 20 نفر از آنها آزاد شدند.

تعداد بازداشت شدگان نیز به 2970 نفر رسیده که بیشتر آنها آزاد شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید