کانادا: ایران باید دو جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به پاریس یا کییف تحویل دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فرانسوا فیلیپ شامْپَین وزیر خارجه کانادا روز یکشنبه 19ژانویه 2020 از همتای ایرانی خود محمدجواد ظریف خواست تا دولت ایران دو جبعه سیاه هواپیمای اوکراینی سرنگون شده را به یکی از کشورهای اوکراین یا فرانسه تحویل دهد.

این در حالی است که شورای ایمنی حمل و نقل کانادا روز یکشنبه اعلام کرد، هنوز هیچگونه برنامه مشخصی برای انتقال داده‌های دو جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی که نزدیک به 10 روز پیش از روی اشتباه توسط ایران سرنگون شده است، وجود ندارد.

این شورای کانادایی همچنین افزود، دو تن از محققان در زمنیه سوانح هوایی وابسته به این شورا روز یکشنبه تهران را ترک کرده‌اند.

بنا به اعلام این شورا این دو محقق کانادایی در زمینه سوانح هوایی پس از 6 روز سفر به ایران و مشارکت در بررسی بقایای لاشه هواپیمای اوکراینی سرنگون شده تهران را ترک کرده‌اند.

در این سانحه هوایی 176تن جان باختند که از جمله قربانیان این حادثه 57 تن شهروندان و افراد مقیم کانادا بودند.

این نهاد کانادایی گفت، دو جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی همچنان در ایران هستند.

او افزود: «هنوز هیچگونه برنامه مشخصی برای تعیین زمان و مکان تخلیه دادههای دو جعبه سیاه مشخص نشده است».

از طرفی مقامات ایران روز یکشنبه از عدم آمادگی خود مبنی بر ارسال جعبه‌ سیاه هواپیمای مسافربری سرنگون شده اوکراینی به خارج از کشور خبر دادند.

ایران پیشتر در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که جعبه‌ سیاه را به کشور اوکراین تحویل ارسال می‌کند اما ساعاتی بعد از تصمیم خود برای دادن این جعبه عقب نشینی کرد.

حسن رضایی فر، مدیر کل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری، روز یکشنبه 19 ژانویه گفته است «جعبه سیاه بوئینگ 737 در ایران است و برنامه‌ای برای ارسال آن به کشور دوم نداریم.»

او افزود:«جعبه سیاه هم اکنون در سازمان هواپیمایی ایران است و سعی می کنیم در ایران خوانده شود.»

و به نقل از شبکه العالم او درعین حال تاکید کرده که «پس از بازکردن آنها در تهران درباره ارسال دو جعبه سیاه به کشورهای اوکراین یا فرانسه تصمیم گیری خواهیم کرد.»

پیش از این خبرگزاری «تسنیم» روز شنبه 18 ژانویه اعلام کرد ایران جعبه سیاه هواپیما را که در 8 ژانوبه به اشتباه سرنگون شده است به اوکراین می فرستد.

این خبرگزاری نیمه رسمی ایران افزود: «مقامات ایرانی همچنین آماده هستند تا کارشناسان فرانسه، کانادا و ایالات متحده آمریکا، داده‌های این صندوق را بررسی کنند».

تهران اما بلافاصله پس از آن به سرعت عقب‌گرد زده و از تصمیم خود منصرف شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید