موسوی: ایران تابعیت دوگانه قربانیان هواپیمای اوکراینی را به رسمیت نمی‌شناسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه 20 ژانویه 2020 در یک نشست خبری گفته است که ایران تابعیت دوگانه قربانیان هواپیمای اوکراینی را به رسمیت نمی‌شناسد.

موسوی با اشاره به گفت‌وگوهای کشورش با اوکراین در باره هواپیمای مسافربری سرنگون شده اوکرانی ، گفت: «تأکید می کنم بیشتر اتباع ایرانی هستند و در دیدار با وزیر خارجه کانادا اعلام کردیم که ما این‌ها را اتباع خود می دانیم و تابعیت دوگانه را نمی‌پذیریم.»

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، سخنگوی وزارت خارجه ایران نسبت به آنچه که «سیاسی کردن» حادثه سرنگونی این هواپیمای مسافربری اوکرانی نامید، انتقاد کرد و گفت :«کشورهایی که این رفتارها را انجام می‌دهند «چیزی عایدشان نمی‌شود».

هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین روز چهارشنبه 8 ژانویه پس از اینکه از باند فرودگاه «امام خمینی» تهران به مقصد کیف به پرواز در آمد، هدف دو موشک سامانه پدافند هوایی سپاه پاسداران ایران قرار گرفت در هوا منفجر شد. در این حادثه هولناک همه سرنشینان هواپیما که در مجموع 176 نفر بودند، جان خود را از دست دادند.

به دنبال این حادثه وزرای خارجه کانادا، اوکراین، افغانستان، بریتانیا و سوئد، پنج کشوری که اتباع‌شان در این حادثه جان خود را از دست دادند، روز پنج‌شنبه هفته گذشته در لندن با هدف تحت فشار قرار دادن تهران برای انجام تحقیقات «کامل و شفاف» درباره این فاجعه با یکدیگر دیدار کردند.
مقامات ایران در ابتدا ادعا کردند که هواپیمای مسافربری اوکراینی بر اثر نقص فنی سقوط کرد اما پس از اینکه ایالات متحده و برخی کشورهای دگر گفتند دلایلی در دست دادند که این هواپیما مورد اصابت قرار گرفته است، تهران اعتراف کرد که هواپبمای مسافربری اوکراینی هدف موشک پدافند سپاه قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید