.
.
.

صدور آنلاین ویزای شنگن برای شهروندان 60 کشور در مدت 20 دقیقه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شهروندان 60 کشور جهان از ابتدای سال آینده میلادی می‌توانند به صورت آنلاین در مدت 20 دقیقه ویزای شنگن را دریافت کنند.

خبرگزاری یورونیوز در گزارش روز دوشنبه 20 ژانویه 2020، به این مطلب پرداخته و عنوان كرده که این نوع ویزای جدید ETIAS نام گرفته است.

هزینه مجوز ورود به منطقه شنگن برای شهروندان این 60 کشور 7 یورو خواهد بود.

شهروندان این 60 کشور و منطقه برای سفر به محدوده شنگن باید درخواست سفر خود را اینترنتی ارائه کنند. پاسخ این درخواست نیز اینترنتی ارسال می‌شود. این پاسخ در حکم ویزا خواهد بود و دارنده آن می تواند با در دست داشتن آن، وارد کشورهای محدوده شنگن شود.

به گفته یورونیوز این نوع ویزا شامل همه اقامت‌های گردشگری یا تجاری زیر 90 روز اقامت در منطقه شنگن خواهد شد.

امارات متحده عربی، گرجستان، هنگ کنگ، اسرائیل، ژاپن، کره جنوبی، تایوان تنها کشورهای آسیایی هستند که می‌توانند از ویزای ETIAS استفاده کنند.

این 60 کشور و منطقه شامل فهرست زیر می شود.

آلبانی، آندورا، آنتیگوآ و باربودا، آرژانتین، استرالیا، باهاما، باربادوس، بوسنی هرزه گوین، برزیل، برونئی، کانادا، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، دومینیکن، السالوادور، گرجستان، گرنادا، گواتمالا، هندوراس، هنگ کنگ، اسرائیل، ژاپن، کیریباتی، ماکائو، مقدونیه، مالزی، جزایر مارشال، موریس، مکزیک، میکرونزی، مولداوی، مونته‌نگرو، نیوزیلند، نیکاراگوئه، بالاو، پاناما، پاراگوئه، پرو ، سنت کیتس، نویس، سنت وینسنت، ساموا، صربستان، سیشل، سنگاپور، جزایر‌سلیمان، کره جنوبی، تایوان، تونگا، ترینیداد و توباگو، تووالو، اوکراین، امارات، بریتانیا، آمریکا، اروگوئه، وانواتو، ونزوئلا.

گفتنی است شنگن شامل 26 کشور در اروپاست که برای ورود به آنها تنها می توان از یک ویزای واحد (به نام شنگن) استفاده کرد. افراد با داشتن یک ویزای شنگن می توانند به همه این کشورها دسترسی داشته باشند.

در سال 2013 ارتقاء جایگاه و ارزش گذرنامه ایران یکی از وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی، رئیس‌جمهوری فعلی ایران بود. او در یکی از برنامه‌های تلویزیونی خطاب به مردم ایران گفت: «به همه هموطنان قول می‌دهم احترام پاسپورت ایرانی برگردانده شود.»

در 5 آوریل 2017 پایگاه مشرق‌نیوز با استناد به رده‌بندی‌ها و ارزش‌گذاری‌ها موسسه Henley and Partners گزارش کرد که وعده‌های روحانی در این زمینه محقق نشده و از زمان روی کار آمدن حسن روحانی، جایگاه گذرنامه ایران در فهرست‌معتبرترین گذرنامه‌ها 12 پله سقوط کرده و گذرنامه ایرانی در کنار گذرنامه‌های کشور اریتره، اتیوپی، فلسطین و سودان در رده 98 ایستاده و دارندگان تنها می‌توانند به 40 کشور دنیا بدون ویزا سفر کنند. در پایان کار دولت احمدی‌نژاد و زمان آغاز به کار دولت روحانی گذرنامه ایرانی در رده هشتاد و ششم جهانی قرار داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم