دو هزار میلیاردر، ثروتمندتر از 60 درصد جمعیت جهان هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دو هزار و 153 میلیاردر جهان، در مجموع برابر کل دارایی 4.6 میلیارد نفر ثروت دارند.

مؤسسه آکسفام روز دوشنبه 20 ژانویه 2020 در گزارشی از وضعیت مالی ثروتمندان جهان نوشت «در یک دهه گذشته تعداد میلیاردرهای جهان دو برابر شده و ثروت این میلیاردرها از ثروت 60 درصد جمعیت جهان بیشتر شده است.»

این مؤسسه که با هدف کمک به ریشه‌کنی فقر، بی‌عدالتی و گرسنگی در سال 1942 تأسیس شد، در این گزارش می‌گوید «نابرابری اقتصادی در جهان در حال گسترش است و دولت‌های کمی هستند که برای کم کردن شکاف ثروتمدان و فقیران جامعه متعهد باشند.»

این گزارش نشان می‌دهد که چگونه حتی کشورهای پیشرفته با «بحران» نابرابری مالی مواجه هستند و ثروتمندان جامعه با کمک گرفتن از نیروهای مردم عادی، به‌ویژه زنان به سرعت ثروت خود را افزایش می‌دهند.

این گزارش می‌افزاید 22 ثروتمند بزرگ جهان به اندازه کل زنان آفریقا ثروت دارند.

طی سال گذشته زنان و دختران، 12.5 میلیارد ساعت کار بدون مزد کرده‌اند که ارزش اقتصادی آن 10.8 تریلیون دلار است.

آمیتابه بهار، رییس واحد آکسفام در هند گفت: اقتصادهای ناکارآمد ما باعث پرتر شدن جیب‌های میلیاردرها و شرکت‌های بزرگ به قیمت به کارگیری زنان و مردان عادی می‌شود.

جای تعجب نیست که مردم شروع به طرح این پرسش می‌کنند که آیا اصلا میلیاردرهای جهان باید موجودیت داشته باشند یا خیر.

بهار در آستانه برپایی اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در شهر «داووس» سوئیس که او به عنوان نماینده آکسفام در آن حضور پیدا می‌کند تاکید کرد: «شکاف موجود میان ثروتمندان و فقرا بدون اجرای سیاست‌های مقابله با نابرابری قابل حل نخواهد بود.»

به گفته بهار، زنان و دختران مشخصا متحمل فشارهای مضاعف هستند، زیرا آنها اغلب نقش‌های مراقبتی را که چرخ‌های اقتصادها، تجارت‌ها و جوامع را می‌گردانند به عهده دارند.

او ادامه داد: این گروه اغلب زمان کمی برای فراگیری آموزش، کسب درآمد برای یک زندگی شایسته و یا مطرح کردن صدایشان در قبال نحوه اداره جوامع ما پیدا می‌کنند و بنابراین در قعر اقتصاد گرفتار می‌شوند.

آمارهای آکسفام همچنین نشان دادند که در سراسر جهان 42 درصد زنان نمی‌توانند شغل به دست بیاورند، زیرا آنها مسئول همه نقش‌های مراقبتی هستند در حالی که در مقابل این میزان برای مردان شش درصد است.

آکسفام تاکید کرد: «سیستم‌های اقتصادی ناعادلانه بسیاری از زنان را به حساب نمی‌آورد در حالی که به میلیاردرهایی که کار کمی برای جامعه می‌کنند اجازه انباشت ثروت هنگفت می‌دهد و به همین سبب نابرابری اقتصادی از کنترل خارج شده است.

در این گزارش 63 صفحه‌ای تاکید شد که رهبران جهان تلاش کافی برای مقابله با شکاف روبه افزایش میان فقرا و ثروتمندان انجام نمی‌دهند.

آکسفام در پایان هشدار داده‌است که یک درصد ثروتمندترین مردم برابر 6.9 میلیارد جمعیت جهان ثروت دارند که اگر تنها 0.5 درصد مالیات بر ثروت این افراد را برای یک دهه افزایش دهیم، منابع مالی برای ایجاد 117 میلیون شغل جدید برای بیکاران فراهم می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید