بستن راه‌هاى اصلی همزمان با ادامه درگیری میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در بغداد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

درگیری‌ها و تعقیب و گریز میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی عراقی شامگاه یکشنبه 19 ژانویه 2020 در بغداد همچنان ادامه داشته و همزمان با آن راه‌های اصلی منتهی به پایتخت بسته شد.

به گزارش خبرنگار «العربیه/ الحدث» همزمان با استقرار گسترده نیروهای امنیتی عراقی در ورودی‌های بغداد راه‌های اصلی منتهی به پایتخت عراق بسته شد.

خبرنگار العربیه افزود، در این درگیری‌ها به سوی تظاهرکنندگان عراقی در نزدیکی پل محمد القاسم تیر جنگی شلیک شده است.

در جنوب عراق نیز معترضان تعدادی از راه‌های اصلی در «شهر الناصریه» مرکز استان ذیقار را بستند.

از سویی پلیس استان ذی‌قار اعلام کرد که در حمله افراد مسلح به تظاهرکنندگان 4 تن مجروج شدند.

پیش از آن نیز معترضان میدان عدن در نزدیکی شهر الکاظمیه بغداد و علاوه بر آن دو گذرگاه مرزی عراقی الشیب و بدره مهران مشترک با ایران را بستند.

فشار بر دولت و پارلمان

تظاهرکنندگان عراقی همچنین در بغداد و شهرهای جنوب این کشور اقدام به بستن راه‌ها و پل‌ها و آتش زدن لاستیک‌های خودرو کردند.

معترضان عراقی تلاش دارند تا از این طریق بر دولت و پارلمان این کشور فشار آورده تا اصلاحات سیاسی انجام دهند که از جمله آن تعیین نخست وزیر، برگزاری انتخابات زود هنگام و تغییر طبقه سیاسی حاکم که بر ثروت‌ها، امور و سرنوشت این کشور مسلط شده است.

عراقی‌های معترض از 3 ماه پیش عصیان مدنی خود را آغاز کرده و خواستار کنار رفتن طبقه سیاسی و هیات حاکمه این کشور از قدرت شده‌اند.

معترضان ضمن محکومیت عملکرد طبقه سیاسی حاکم در کشورشان آن را به ارتکاب فسادهای گسترده و سرسپردگی به رژیم ایران متهم می‌کنند.

کشته شدن 460 تن در ناآرامی‌های عراق

گسترش خشونت‌ها در عراق تاکنون نزدیک به 460 تن کشته در پی داشته که اغلب آنها از میان معترضان بوده‌اند. همچنین از زمان آغاز نافرمانی مدنی در اول اکتبر 2019 در عراق تاکنون بیش از 25 هزار نفر در این ناآرامی‌ها مجروح شدند.

معترضان همچنین در استان‌های مختلف این کشور در معرض حملات رعب، تهدید و عملیات ربایش و ترور قرار گرفتند.

با توجه به تحولات سیاسی، نابسامانی‌های اقتصادی، اجتماعی و ادامه اعتراضات و ناآرامی‌ها در عراق بخصوص پس از استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور و عدم توافق طرف‌های سیاسی بر سر گزینه‌ای برای جایگزینی او، حکومت بغداد اکنون در وضعیت فلج کننده‌ای به سر می‌برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید