70 زخمی در درگیری میان ماموران امنیتی و معترضان در مرکز بیروت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محیط پیرامونی پارلمان لبنان در مرکز بیروت شامگاه یک‌شنبه 19 ژانویه، عرصه رویاروئی و درگیری میان ماموران امنیتی لبنان و تظاهرکنندگان بود که در کشاکش این درگیری‌ها اقدام به پرتاب سنگ بسوی ماموران امنیتی کرده و با واکنش آنها در استفاده از آبپاش‌های پر‌فشار مواجه شدند.

صلیب‌سرخ لبنان در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت : «70 نفر در این درگیری‌ها زخمی شدند که 30 تن از آن‌ها به بیمارستان‌های مرکز بیروت و بقیه به صورت سرپائی مداوا شدند.»

این در حالی است که نیروهای امنیتی از تظاهر‌کنندگان خواستند، وجهه مسالمت آمیز بودن تظاهرات را حفظ کرده و جلوی تعرض آشوبگران به نیروهای امنیتی را بگیرند.

روز یک‌شنبه 19 ژانویه بیروت شاهد خسارات و خرابی‌های ببار آمده از تنش‌های شب گذشته بود که دامن‌گیر بسیاری از مغازه‌ها و بانک‌ها شد و انبوه سنگ برجای مانده بر زمین به گویای شدت این درگیری‌ها است.

براساس تازه‌ترین برآوردها، شمار مجروحان در پر تنش‌ترین روز اعتراضات از زمان آغاز جنبش اعتراضی در 17 دسامبر گذشته به حدود 400 نفر رسید

400 صد زخمی

براساس گزارش خبرگزاری فرانس پرس، درپی بروز این درگیری‌های شب گذشته در مجاورت مجلس و میدان شهدا در مرکز بیروت، آمار و ارقام صلیب‌سرخ لبنان و دفاع مدنی حاکی از آن است که 377 نفر به شکل میدانی مداوا شده و یا به بیمارستان‌ها منتقل شدند.

بر اساس همین گزارش‌ها، تظاهرکنندگان در اطراف میدان نجمه نزدیک به پارلمان لبنان اقدام به پرتاب ترقه به سوی نیروهای امنیتی کردند و همچنین موانع فولادی حدفاصل دو سوی خیابان را به سمت آنها پرتاب کرده و تلاش کردند تا از نرده‌های آهنی اطراف مجلس عبور کنند.

معترضین با متهم کردن نیروهای امنیتی به شلیک گلوله‌های پلاستیکی درمنطقه اطراف پارلمان در مقام پاسخگویی، مبادرت به پرتاب سنگ به سوی نیروهای امنیتی کردند.

این درحالی است که به گفته پلیس لبنان، نیروهای ضدشورش در یکی از ورودی‌های مجلس نمایندگان هدف خشونت شدید و مستقیم قرار گرفته‌اند.

تخریب ویترین مغازه ها

بر اساس گزارش‌های میدانی، هزاران تظاهرکننده روز شنبه 18ژانویه به خیابان ریختند وشعارهای تندی علیه دولت لبنان و مسئولان این کشور سر دادند، از جمله «مردم خواهان سرنگونی کلیت نظام در لبنان هستند».

در همین حال نیروهای امنیتی نیز موانع آهنی و سیم خاردار را در ورودی‌های مجلس نمایندگان نصب کرده و سپس برای متفرق کردن تظاهر کنندگان به استفاده از آبپاش‌های پر فشار متوسل شدند.

تظاهر کنندگان با شدت گرفتن کشمکش و درگیری‌ها مبادرت به درهم شکستن ویترین شماری از مغازه‌ها و بانک‌ها در مرکز بیروت کرده و نیروهای امنیتی نیز ضمن شلیک گاز اشک آور با استفاده از باتوم مبادرت به ضرب و شتم معترضان کردند.

در پی اقدامات خشونت بار ماموران امنیتی در برخورد با تظاهرکنندگان، سازمان‌ها و مراکز حقوقی نسبت به سرکوب اپوزسیون و حرکت اعتراض آمیز مردمی لبنان، ابراز نگرانی کردند.

گفتنی است تظاهرات مردمی در چند روز گذشته شدت یافته است آن هم درحالی‌که آرامشی نسبی در جنبش اخیر مردم لبنان از 17 دسامبر در اعتراض به وضعیت نابسامان اقتصادی کشور و فساد مسئولان قابل مشاهده بود که تا شب گذشته از ویژگی مسالمت آمیز بودن برخودار بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید