بیش از 160زخمی در درگیری میان نیروهای امنیتی لبنان با معترضان در نزدیکی پارلمان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به دنبال درگیری نیروهای امنیتی لبنان با معترضین درمنطقه اطراف پارلمان لبنان درمرکز بیروت، بیش از 160 تن از معترضان و پلیس ضد شورش این کشور زخمی شدند.

برخی از نیروهای پلیس هدف پرتاب سنگ از سوی معترضان قرار گرفته و بشدت زخمی شدند.

تظاهرکنندگان در اطراف میدان نجمه نزدیک به پارلمان لبنان اقدام به پرتاب ترقه به سوی نیروهای امنیتی کردند و همچنین موانع فولادی حدفاصل دو سوی خیابان را به سمت آنها پرتاب کرده و کوشیدند تا از نرده‌های آهنی اطراف مجلس عبور کنند.
معترضین با متهم کردن نیروهای امنیتی به شلیک گلوله‌های پلاستیکی درمنطقه اطراف پارلمان در مقام پاسخگوئی، مبادرت به پرتاب سنگ به سوی نیروهای امنیتی کردند.

این درحالی است که به گفته پلیس لبنان، نیروهای ضد شورش در یکی از ورودی های مجلس نمایندگان هدف خشونت شدید و مستقیم قرار گرفته‌اند.

هزاران تظاهرکننده روز شنبه 18ژانویه به خیابان ریختند وشعار های تندی علیه دولت لبنان و مسئولان این کشور سر دادند ، از جمله «مردم خواهان سرنگونی کلیت نظام در لبنان شدند. در همین حال نیروهای امنیتی نیز موانع آهنی و سیم خاردار را در ورودی‌های مجلس نمایندگان نصب کرده و سپس برای متفرق کردن تظاهر کنندگان به استفاده از آبپاش‌های پر فشار متوسل شدند.

«ما بهایش را نمی پردازیم»

راهپیمایی های اعتراضی در شماری از مناطق با عنوان « ما بهایش را نمی پردازیم»، آغاز شد تا در مجاورت پارلمان به هم پیوسته و بدین ترتیب مطالبات خیزش مردمی که از 17 اکتبر برای تشکیل کابینه مستقل و تکنوکرات آغاز شد را مورد تاکید قرار دهد.

بر اساس این گزارش‌ها راهپیمایی مردمی به سمت پارلمان در زیر پل «الدوره» در منطقه برج حمود منطقه ارامنه به سوی پارلمان لبنان برای پیوستن به راهپیمایی دیگر مناطق برپا گردید.

به همین ترتیب تحصن‌کنندگان قبل از مشارکت در راهپیمایی به سمت وزارت دارایی و سپس انجمن بانک‌ها و مجلس نمایندگان ، به سمت میدان بربیر در غرب بیروت سرازیر شدند.

تظاهراتی نیز از میدان ساسین درمنطقه اشرفیه به سمت وزارت دارایی درعدلیه( منطقه وزارت دادگستری و سپس انجمن بانکها برپاگردید.

در ارتباط با تحرکات جاری در شمال لبنان ، بیش از 15 اتوبوس از طرابلس به سمت مرکز بیروت در کاروانی بزرگ از مناطق شمالی برای شرکت در تظاهرات در برابر مجلس نمایندگان حرکت کردند

راهپیمایی به سوی مرکز بیروت

نیروهای امنیتی پا به پای راهپیمایان به سمت مرکز بیروت درحرکت بودند آنها از راهپیمایان خواستند تا بدون خشونت و به صورت مسالمت آمیز خواسته‌های خود را مطرح کنندو از تعرض به اموال عمومی و خصوصی جلوگیری کنند.

از زمان اعتراضاتی که سعد حریری را در اکتبر گذشته وادار به استعفا از منصب نخست وزیری کرد، تاکنون لبنان نتوانسته به توافقی پیرامون کابینه جدید یا برنامه نجات اقتصاد سرشار از بدهی‌های سنگین دست یابد. در این گیر ودار، لیره لبنان واحد پول این کشور تقریبا نیمی از ارزش خود را از دست داد. این امر افزایش قیمت‌ها و فروپاشی اعتماد به سیستم بانکی کشور را به دنبال داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size