کاهش صادرات نفت لیبی در پی اقدام مردم اين كشور به بستن بنادر و پالایشگاه‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سرلشکر احمد المسماری سخنگوی ارتش ملی لیبی جمعه 17 ژانویه ضمن استقبال از اقدام مردم در بستن بنادر، پالایشگاه‌ها و میادین نفتی این کشور آن را « گامی بزرگ از سوی مردم لیبی» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز سخنگوی ارتش ملی لیبی افزود : «مردم لیبی خود اقدام به بستن بنادر، میادین و پالایشگاه‌های نفتی کرده و مانع از صادرات نفت شدند. ما تنها مسئولیت دفاع از مردم‌مان را بر عهده داریم، دفاع از تمامی اجزای تشکیل دهنده مردم لیبی. تا اجازه ندهیم هیچ گونه تهدیدی علیه مردم لیبی اعمال شود».

از سویی یک منبع آگاه در شرکت ملی نفت لیبی روز جمعه گفت که صادرات نفت خام از بنادر نفت در شرق و مرکز این کشور از روز شنبه متوقف شده که روزانه خسارت‌هایی به حجم 700 هزار بشکه نفت به بخش صادرات لیبی وارد می‌شود.

زیان روزانه 700 هزار بشکه‌ای در بخش صادرات نفت لیبی

منابع ليبى اعلام کردند که بستن بندرهای صادرات نفت لیبی به استثنای بندر زویتیه، به دستور ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر که بر مناطق شرق و مرکز کشور کنترل دارد، صورت گرفته است.

یکی از مهندسان فعال در بندر «الزویتیه» لیبی به خبرگزاری رویترز گفت، شماری از معترضان وارد بندر شده و آن را تعطیل اعلام کردند.

در همین راستا شیوخ قبایل در شرق و جنوب لیبی نیز روز پنجشنبه فراخوانی را برای بستن بنادر نفتی صادر کردند تا به گفته آنها مانع از سوء استفاده دولت «الوفاق» به رهبری فایز السراج، از درآمدهای حاصل از منافع نفتی برای جلب جنگجویان خارجی به این کشور شوند.

از سویی برلن پایتخت آلمان روز یکشنبه شاهد برگزاری کنفرانسی درباره لیبی خواهد بود تا در آنجا مذاکراتی میان طرف‌های لیبی و با هدف تقویت میدانی آتش‌بس و جلوگیری از دخالت‌های خارجی در بحران این کشور و از جمله آن مسأله ارائه کمک‌های نظامی به طرف‌های درگیر در این کشور مورد بحث قرار گیرد.

در نشست برلین همچنین واردات اسلحه از سوی طرف‌های درگیر و رایزنی‌ها برای ایجاد توافقی سیاسی و بین‌المللی برای پایان دادن به بحران در لیبی به دور از راه‌کارهای نظامی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

لیبی که دارای بزرگترین میادین نفت در قاره آفریقا است از زمان سقوط رژیم معمر قذافی در سال 2011 در پی قیام مردمی این کشور همواره شاهد ادامه خشونت‌ها و درگیری‌های میان طرف‌های متخاصم بر سر اداره کشور بوده است.

بنا بر آمار سازمان ملل متحد با ادامه ناآرامی‌ها بیش از 280 تن از غیر نظامیان جان خود را از دست داده و بیش از 2000 جنگجو نیز کشته شدند.

سازمان ملل می‌گوید بیش از 146 هزار نفر طی درگیری‌ها نظامی از خانه و کاشانه خود آواره شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size