هشدار آمریکا پیش از تشکیل کابینه لبنان: بدون اصلاحات خبری از کمک مالی واشینگتن نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بیش از سه ماه است که لبنان با شدیدترین بحران مالی و گسترده‌ترین مشکل در حاکمیت روبرو است. پس از استعفای دولت سعد حریری ، حسان دیاب نخست وزیر انتصابی می‌کوشد کابینه جدید خود را تشکیل دهد.

یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه آمریكا پیش از معرفی احتمالی کابینه جدید لبنان گفته است: «هر کابینه‌ای حضور خود را با عملکردهایش اثبات می‌كند.»

به نظر می‌رسد این موضع آمریكا كه العربیه نت آن را پیگیری کرده بر این اساس است که واشنگتن بر شخصیت خاصی برای نخست وزیری دولت تاکید ندارد، بلکه در صدد بیان موضعی اساسی‌تر است که همان لزوم برآورده شدن خواسته‌های لبنانی‌ها و مطالبات بین المللی از سوی دولت لبنان است.

پایان دادن به فساد

دولت آمریکا در ارتباط با امور داخلی به کرات بشکل مستقیم و یا غیر مستقیم بردوستی خود با سعد حریری نخست وزیرمستعفی، تاکیدکرد ، اما آنچه آمریکا از دولت آینده لبنان می‌خواهد، از تاکید برفردی خاص به عنوان نخست وزیر فراتر رفته و بر لزوم اجرای اصلاحات متمرکز شده است.

یک مقام وزارت امور خارجه آمریكا در مصاحبه با العربیه نت گفت: «ما پیش از این گفته‌ایم كه مسئولان رده بالای لبنان باید نسبت به اجرای اصلاحات ضروری و پیاده کردن آن در راستای پاسخگوئی به مطالبات مردم برای از بین بردن فساد عنان گسیخته و روی کار آمدن حاکمتی کارآمدتر و ایجاد فرصت‌های اقتصادی، متعهد باشند.»

این موضعگیری عملا ، تکرار سخنان مدت‌ها پیش الیزابت ریچاردسون سفیر آمریکا در بیروت است. دیوید هیل معاون وزیر امور خارجه آمریکا و سفیر پیشین این کشور در بیروت که ماه گذشته راهی بیروت شد نیز حامل همین پیام بود.

حیف ومیل دولتی

لبنان در این مرحله با چالش‌های متنوعی روبرو است که اساسی‌ترین آنها کسری کلان بودجه دولت است که به «ورشکستگی» بخش بانکی لبنان منجر شده است.

به گفته کارشناسان مالی کل سپرده‌های موجود در بانک‌های لبنانی 170 میلیارد دلار است و بانک مرکزی لبنان و دولت این کشور طی سال‌های گذشته، حدود 130 میلیارد دلار از بانک‌ها وام گرفته‌اند اما دولت به دلیل ادامه کسری بودجه آن قادر نیست به تعهدات خود عمل کرده و بدهی خود به بانک‌ها و سپرده‌گذاران را بازگرداند. این بزرگترین چالش پیش روی حکومت لبنان است بر این اساس که باید کابینه‌ای تشکیل شود که جلوی حیف ومیل سالانه بویژه در تأمین مالی بخش برق را گرفته و همچنین از شر کارمندان و پیمانکاران «نامرئی» خلاص شود که حقوق ومزایا را دریافت می کنند، بدون اینکه درمحل کار حضور داشته باشند. این صنف از کارمندان ، شامل هزاران تن از طرفداران رهبران سیاسی یا افرادی از«شبه نظامی حزب الله» نیز می‌شود که نامشان به عنوان کارمندان بخش دولتی ثبت شده و از خزانه کشور ارتزاق کرده ولی به نفع شبه نظامیان وابسته به ایران فعالیت دارند.

اطلاعات قبلی العربیه نت حاکی از این است دولت سعد الدین الحریری نتوانست با این معضل مقابله کند و اکنون آمریکا اصرار دارد که کابینه جدید باید این مشکل را حل کند.

این مقام وزارت امور خارجه آمریكا درادامه سخن خود پیرامون تشکیل دولت لبنان گفت: «همانطور كه پیشتر چندین بار خاطر نشان کردیم، لبنان باید دولتی دارای اعتبار و توانا به انجام این اقدامات داشته باشد. اجرای اصلاحات لازم به معنای از بین بردن فساد عنان گسیخته و برآورده ساختن مطالبات مردمی برای حاکمیتی کارآمدتر و ایجاد فرصت‌های اقتصادی است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید