دو تظاهرکننده عراقی در درگیری با نیروهای امنیتی در بغداد کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

منابع امنیتی و پزشکی عراق شامگاه جمعه 17 ژانویه 2020 اعلام کردند، طی درگیری‌ها میان تظاهرکنندگان عراقی و نیروهای امنیتی این کشور 2 تظاهرکننده کشته و 25 تن دیگر نیز زخمی شدند.

به گزارش خبرنگار «العربیه» و «الحدث» یکی از معترضان در اثر اصابت تیر به سینه‌‌اش جان خود را از دست داده و شماری دیگر از معترضان نیز در زدو خورد با نیروهای امنیتی زخمی شدند.

طبق این گزارش علاوه بر کشته و زخمی شدن تعدادی از تظاهر کنندگان، برخی از تظاهر کنندگان در اثر پرتاب گاز اشک‌آور دچار حالت خفه‌گی شدند.

در همین حال خبرگزاری آسوشیتد پرس اعلام کرد پس از چندین هفته آرامش نسبی تعدادی از تظاهرکنندگان عراقی همزمان با ازسرگیری خشونت‌ها میان تظاهرکنندگان معترض به عملکرد دولت و نیروهای امنیتی عراق کشته شدند.

این خبرگزاری افزود: «این افراد زمانی کشته شدند که تظاهرکنندگان تلاش می‌کردند موانع امنیتی به کار رفته توسط نیروهای امنیتی را از میان بردارند».

بنا به گفته یک منبع امنیتی به خبرگزاری فرانسه درگیری‌های معترضان عراقی با نیروهای امنیتی این کشور به طور ناگهانی و در نزدیکی پل السنک که دو طرف شهر بغداد پایتخت عراق را به هم مرتبط می‌کند زمانی آغاز شد که تظاهرکنندگان به موانع امنیتی نزدیک شده و تلاش کردند آنها را از میان بردارند.

این منبع افزود که نیروهای امنیتی عراق برای متفرق ساختن معترضان از شلیک نارنجک‌های حاوی گاز اشک‌آور استفاده کردند که در این تیراندازی‌ها یکی از معترضان از ناحیه سینه مورد اصابت گلوله قرار گرفته و کشته شد.

از سوی دیگر یک منبع پزشکی در بیمارستان بغداد زخمی شدن 25 تن از تظاهرکنندگان عراقی در اثر خفگی را تایید کرد.

فعالان عراقی از استان‌های مختلف و برای حمایت از قیام مردمی در این کشور به میدان التحریر در بغداد پایتخت آمده بودند.

شماری از معترضان نیز در برابر وزارت آموزش تجمع کرده تا نسبت به تهدیدات این وزارتخانه درباره رسیدگی به پرونده‌های دانشجویان اعتصاب کننده از تحصیل و پیوستن آنها به خیزش عمومی این کشور، اعتراض کنند.

بستن راه‌های اصلی

در استان‌های جنوبی عراق نیز تظاهرکنندگان به تحصن‌های خود در میادین و خیابان‌های اصلی شهرها ادامه داده و طبقه سیاسی حاکم بر کشورشان را در صورت نادیده گرفتن خواسته‌های معترضان از سوی پارلمان و ریاست جمهوری به ادامه نافرمانی‌های مدنی و اعتراض‌های مسالمت‌آمیز تهدید می‌کنند.

در همین راستا استان‌های جنوبی عراق نیز شاهد بسته شدن راه‌ها و خیابان‌های اصلی و ارتباطی میان شهرهای جنوب این کشور با بغداد بود.

تظاهرکنندگان عراقی از 3 ماه پیش عصیان مدنی خود را آغاز کرده و خواستار کنار رفتن طبقه سیاسی و هیات حاکمه این کشور از قدرت شده‌اند.

معترضان ضمن محکومیت عملکرد طبقه سیاسی حاکمه در کشورشان آن را به ارتکاب فساده‌ای گسترده و سرسپردگی به بیگانه متهم می‌کنند.

گسترش خشونت‌ها در عراق تاکنون نزدیک به 460 تن کشته در پی داشته که اغلب آنها از میان معترضان بوده‌اند. همچنین از زمان آغاز نافرمانی

مدنی در اول اکتبر 2019 در عراق تاکنون بیش از 25 هزار نفر در ناآرامی‌های این کشور مجروح شدند.

معترضان همچنین در استان‌های مختلف این کشور در معرض حملات رعب، تهدید و عملیات ربایش و ترور قرار گرفتند.

تحولات سیاسی و نابسامانی‌های اجتماعی، ادامه اعتراضات و ناآرامی‌ها در عراق بخصوص پس از استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور و عدم توافق طرف‌های سیاسی بر سر گزینه‌ای برای جایگزینی او، حکومت بغداد در وضعیت فلج کننده‌ای به سر می‌برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید