ارتش عراق از وجود مذاکرات امنیتی بین بغداد و واشنگتن پرده برداشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرلشکر عبدالکریم خلف سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق در مصاحبه‌ای گفته است که دولت عراق در حال انجام گفت‌ و گوهایی در زمینه مسائل امنیتی با ایالات متحده آمریکا است.

سرلشکر خلف در مصاحبه به کانال روسیه «RT»گفت :«عراق در زمینه روابط امنیتی با ایالات متحده پیشنهادهایی دارد این پیشنهادها در چارچوب حفظ و احترام به حاکمیت ملی عراق است».

او گفت بغداد تلاش خواهد کرد تا همه پرونده‌های مربوط به مسائل امنیتی را طوری با واشینگتن تنظیم کند که چیز با حاکمیت عراق مغایرت نداشته باشد.

سخنگوی ارتش عراق خاطرنشان کرد که مذاکرات امنیتی مذکور همچنان ادامه دارد

اظهارات سخنگوی ارتش عراق در باره روابط امنیتی با آمریکا در حالی بیان می‎شود که برخی نیروهای سیاسی این کشور از حمله هوایی آمریکا به فرودگاه بین المللی بغداد و قتل جنرال قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران و ابومهدی المهندس که در 3 ژانویه با استفاده از پهپاد انجام شد، به شدت انتقاد کرده‌اند.

شخصیت‌های عراقی منتقد حمله آمریکایی که به کشته شدن سلیمانی و المهندس منجر شد، این حمله را نقض حاکمیت عراق دانستند.

پارلمان عراق برغم عدم حضور نمایندگان کرد، سنی‌ها و برخی سکولارهای شیعه با اقلیتی از نمایندگان طرفدار ایران تصمیم به اخراج نیروهای آمریکایی از کشور گرفت. به گفته برخی کارشناسان حقوقی رای پارلمان عراق ضمان اجرایی ندارد.

طی دو هفته گذشته حاکمیت عراق دو بار در معرض نقض قرار گرفت اول نیروهای شبه نظامی وابسته به ایران پایگاه نظامی «k1» را در موصل مورد حمله قرار دادند که به تلافی آن آمریکا به شبه نظامیان حزب الله عراق حمله کرد و ابوعلی الخزعلی و بیش از 50 نفر دیگر را نیز به قتل رساند. پس از آن حمله وابستگان ایران سفارت آمریکا در بغداد را مود هجوم قرار دادند که این اقدام با واکنش سخت آمریکا و قتل سلیمانی وابومهدی المهندس تلافی کرد.

ایران نیز پس از کشته شدن قاسم سلیمانی و تعدادی از همراهان او دو پایگاه نظامی آمریکایی در عراق را موشک باران کرد که به گفته منابع عراقی و پنتاگون حمله هیچگونه تلافات جانی یا مالی در بر نداشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید