واشنگتن: 11 سرباز آمریکائی در جریان حمله موشکی ایران دچار موج‌گرفتگی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ارتش آمریكا روز جمعه 17 ژانویه علام كرد 11 سرباز آمریكایی كه در اثر حمله موشکی ایران در 8 ژانویه به پایگاه محل استقرار نیروهای آمریكایی در عراق دچار موج‌گرفتی ناشی از صدای انفجار شده بودند پس از چند روز بستری، درمان شدند.

این در حالی است ارتش آمریکا در ابتدا گفته بود هیچ یک از سربازان آمریکا در این حمله زخمی نشده است .

سروان بیل اروبان سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریكا در بیانیه ای اظهار داشت: «در حالی كه در حمله 8 اكتبر ایران به پایگاه هوایی عین الاسد ، هیچ سرباز آمریكایی كشته نشد ، بسیاری از علائم موج‌گرفتگی ناشی از این انفجار که در تنی چند از سربازان مشاهده شده ،درمان شده و هنوز وضعیت آنها در حال ارزیابی است.

او افزود: « سه سرباز درراستای تدابیر پیشگیرانه، به اردوگاه عریفجان در کویت و 8 نفر دیگر به بیمارستان «لندشتول» در آلمان منتقل شدند».

در این بیانیه همچنین آمده است که پرسنل پزشکی ،آزمایش‌های کاملی بر روی همه افراد درمنطقه‌ای دور از مکان انفجار، انجام داده و برخی موارد، به سطوح بالاتری از مراقبت‌های پیشگیرانه، منتقل شده‌اند.

در این بیانیه نتیجه‌گیری شد که سربازان آمریکایی قرار است به محض اتمام معاینات پزشکی، از آلمان و کویت به عراق برگردند تا از عوارض ناشی از هرگونه انفجار محتمل در نزدیکی پایگاه، مصون بمانند.

گفتنی است حدود 1500 سرباز آمریکایی در پایگاه بزرگ عین الاسد ، واقع در اعماق کویر الانبار عراق مستقر هستند.

در زمان حمله موشکی ایران، بیشتر سربازان آمریکایی در این پایگاه پس از گرفتن هشدار از افسران مافوق خود، به پناهگاه‌ها رفتند.

براساس گزارش های قبلی ارتش آمریکا، حمله موشکی ایران خسارات مادی زیادی را وارد آورد، اما هیچ زخمی برجای نگذاشت.

حتی ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز صبح امروز پس از حمله موشکی اعلام کرد که «در حمله شب گذشته،هیچ آمریکایی زخمی نشد.»

عراق پنجشنبه 16 ژانویه تأکید كرده بود با ازسرگیری عملیات نظامی آمریكا در این كشور، موافقت نکرده است.

سرلشکر عبدالکریم خلف سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح به خبرگزاری عراق گفت که فرمانده کل نیروهای مسلح 10 روز پس از به تعلیق در آمدن عملیات ارتش آمریکا در عراق با از سرگیری آن موافقت نکرده است.

روزنامه «نیویورک تایمز» به نقل از مقاماتی که نام آنها را ذکر نکرد، عنوان داشت ارتش علاقمند به از سرگیری هرچه سریعتر عملیات علیه «داعش» است، تا فرصت را از داعش برای سازمان دهی مجدد واحیای دوباره قدرتش بگیرد.

قابل توجه است، عملیات مشترک نظامی میان دو کشور به ابتکار واشنگتن در 5 ژانویه ، یعنی دو روز پس از کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس در حمله پهبادی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد ، متوقف شد که این امر پس از تشدید تنش در این کشور و در فضائی آکنده از تهدیدات شبه نظامیان عراقی وابسته به ایران نسبت به هدف قرار دادن پایگاه های آمریکا بود.

پارلمان عراق در همان روز در یک قطعنامه غیر الزامی از دولت خواست تا به حضور همه نیروهای خارجی در این کشور پایان دهد.

سپس واکنش ایران به قتل سلیمانی از طریق حملات موشکی به پایگاه عین الاسد انجام گرفت، اما واشنگتن در آن زمان اعلام کرد که این موشک باران هیچ تلفاتی میان سربازان برجای نگذاشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید