مذاکرات نمایندگان طالبان با آمریکا در مورد مراسم امضای توافقنامه صلح در قطر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر روز جمعه 17 ژانویه اعلام کرد، نمایندگان این گروه با آمریکا در مورد مراسم امضای توافقنامه صلح صحبت کردند.

شاهین در صفحه رسمی توییترش نوشت، نمایندگان طالبان به ریاست ملا عبدالغنی برادر با تیم مذاکره کننده آمریکا به ریاست زلمی خلیلزاد در مورد توافقنامه صلح و مراسم آن صحبت کردند.

شاهین در ادامه نوشت، هردو جانب از دو روز به این طرف در مورد توافقنامه و مراسم امضای آن صحبت دارند و هنوز این مذاکرات ادامه دارد.

از سوی دیگر، شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان پنج شنبه 16 ژانویه از آمادگی طالبان مبنی به «کاهش خشونت‌ها» خبر داد.

قریشی در یک پیام تصویری گفت: «امیدوارم که این آمادگی یک گام به سوی توافق صلح در افغانستان منجر شود».

در همین حال، منابع نزدیک به گروه طالبان به رسانه‌ها گفته‌اند، ملا هیبت الله رهبر این گروه در مورد «کاهش خشونت‌ها» برای هفت روز توافق کرده است.

این منابع می‌گویند، طالبان در این هفت روز در شهرهای مهم افغانستان حمله نمی‌کنند، شاه‌راه مهم را بسته نمی‌کنند و حملات انتحاری را انجام نمی‌دهند.

براساس گفته این منابع طالبان، رهبر این گروه گفته است که در این هفت روز کاهش خشونت‌ها، آمریکا باید توافقنامه صلح را با این گروه امضا کند.

اما حکومت افغانستان می‌گوید، کاهش خشونت‌ها برای دولت پذیرفتنی نیست و طالبان باید آتش‌بس کنند.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهوری افغانستان یکشنبه 12 ژانویه 2020 در صفحه رسمی توییترش نوشت: «طرح حکومت افغانستان برای آغاز گفت‌وگوهای صلح، تامین آتش‌بس است. کاهش خشونت معنای دقیق نظامی، حقوقی و جنبه‌ی عملی ندارد».

صدیقی اضافه کرد: «هدف ما از آتش‌بس، همانند آتش‌بسی است که دو سال پیش در روزهای عید در کشور برقرار شد و تعریف واضح داشت».

او در ادامه نوشت: « آتش بس، از تجارب بین المللی برخوردار است. برای ما تامین صلح به معنای ختم جنگ است. بروز انواع خشونت‌ها وابسته به جنگ است. نیاز است تا طرح‌های ارایه شده، وضاحت بیشتری داشته باشد».

قابل ذکر است که آمریکا با نمایندگان طالبان تاکنون ده بار مذاکرات صلح انجام داده تا جنگ ایالات متحده در افغانستان پایان یابد؛ اما نمایندگان طالبان در این مذاکرات همواره بر خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان تاکید کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید