لیبی...درانتظار نشست برلین و تحرک جهانی برای برقراری آتش‌بس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه 17 ژانویه از آنچه که آن را «عدم همکاری ایالات متحده در خصوص بحران لیبی» خواند، ابراز تاسف کرد.

این در حالی است که آماده سازی‌های گسترده بین المللی برای مشارکت در کنفرانس برلین برای حل بحران لیبی که قرار است روز یکشنبه 19 ژانویه، انجام گیرد، صورت گرفته است . در همین راستا مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده که در این نشست، شرکت خواهد کرد.

لیبیایی‌ها تنها دو روز با یکی از مهمترین همایش‌هایی که در در باره اوضاع کشورشان منعقد خواهد شد ، فاصله دارند. این نشست بیانگر تازه ترین تلاش‌های بین المللی برای پایان دادن به درگیری میان نیروهای ارتش ملی لیبی به فرماندهی خلیفه حفتر و شبه نظامیان وابسته به دولت «آشتی ملی» به ریاست فایز السراج می‌باشد. نتایج و پی آمدهای کنفرانس برلین نه تنها توجه لیبیایی‌ها را به خود جلب کرده بلکه بسیاری از شرکای بین المللی و منطقه‌ای لیبی نیز به آن چشم دوخته‌اند.

آنجلا مرکل صدراعظم آلمان پس از دیدار وزیر امور خارجه این کشور با خلیفه حفتر فرمانده ارتش لیبی در بنغازی و دعوت وی برای حضور در کنفرانس برلین، تأکید کرد که خلیفه حفتر به آتش بس پایبند است.

قدرت‌های جهانی با توجه به فعالیت‌های بی‌سابقه دیپلماتیک در لیبی، تمایل خود را برای حضور در کنفرانس برلین و اعمال فشار در راستای یافتن راه حل‌های توافقی برای پایان داده به نبردهای 9 ماهه جنگ در این کشور، مورد تاکید قرار دادند.

به موازات تلاش های بی وقفه الجزایر در راستای ایجاد فضای مناسب برای آغاز گفت و گو میان لیبیایی‌ها ، مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، مشاركت خود را در این كنفرانس به همراه فرانسه و بریتانیا وهمچنین دیگر كشورهای عربی و اروپایی اعلام كرد.

در سایه این تحرکات شاهد سفر غیر مترقبه و اعلام نشده خلیفه حفتر فرمانده ارتش لیبی به یونان به هدف رایزنی هستیم. دیداری که نقاط مبهم زیادی دارد، به خصوص یونان که سعی دارد در لیبی نقش اساسی داشته باشد، از ایده عدم دعوت خود به نشست برلین ناخشنود است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید