فایننشال تایمز: قتل ابومهدی المهندس شبه نظامیان عراقی را لرزاند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه آمریکایی «Financial Times» در شماره روز جمعه 17 ژانویه، به نقل از مقامات عراقی و کارشناسان غربی نوشت، کشته شدن ابومهدی المهندس یکی از برجسته‌ترین رهبران و فرماندهان «حشد الشعبی» عراق، تمام شبکه‌های شبه نظامیان عراقی وابسته به ایران را لرزاند و باعث تضعیف نفوذ ایران در این کشور شد، اما این رویداد به نوبه خود خطر گسترش خشونت از سوی شبه نظامیان برای انتقام از آمریکایی‌ها و حمله به منافع این کشور را افزایش داده است.

تعداد شبه نظامیان عراقی حدود 140 هزار نفر است همه این افراد حقوق دریافت می کنند. این شبه نظامیان دارای بزرگترین فراکسیون در پارلمان به نام «ائتلافف الفتح» هستند. ستون فقرات اغلب این گروه‌های شبه نظامی شیعه درتهران آموزش می بینند و تأمین مالی می شوند این گروه‌ها قبلاً با شعار «مقاومت» علیه آمریکایی‌ها می‌جنگیدند.

به گفته این روزنامه، كشته شدن ابومهدی المهندس راه را برای نزاع طولانی میان رهبران شبه نظامی شیعه به ویژه مقتدی الصدر ، قیس الخزعلی و هادی العامری و ایالات متحده را هموار كرده است.

هدف اصلی و مشترک همه رهبران شبه نظامیان در عراق انتقام گرفتن از از آمریکا به دلیل قتل ابومهدی المهندس است. این گروه‌ها همه خواستار خروج نیروهای آمریکایی‌ از عراق است.

در سطح سیاسی نیز قتل المهندس خشم سیاستمداران شیعه را برانگیخت آنها را وادار کرد تا برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق به پارلمان این کشور فشار بیاورند.

مقامات آمریکایی قتل المهندس را گامی مثبت ارزیابی می‌کنند ، هرچند شواهد نشان می دهد که طرحی برای کشتن او وجود نداشته بلکه او در حمله به قاسم سلیمانی که هدف اصلی حمله بود، کشته شد. از قول این روزنامه آمریکایی ابومهدی المهندس مرد شماره یک در میان شبه نظامیان عراقی وابسته به ایران و دست راست سلیمانی به شمار می‌رود.

واشنگتن شبه نظامیان تحت فرماندهی ابو مهدی المهندس را یک سازمان تروریستی معرفی کرده است. واشینگتن در سال 2009 پس از حمله گروه ابومهدی به نیروهای آمریکایی اسم او را در لیست تحریم‌ها قرار داد.

المهندس در سال 1983 از سوی دولت کویت به بمب گذاری در سفارت آمریکا متهم شد و سپس به صورت غیابی محاکمه و به زندان ابد محکوم شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید