ترکیه تجهیزات نظامی جدیدی به لیبی ارسال می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع «العربیه» شامگاه پنجشنبه 16 ژانویه 2020 اعلام کردند ترکیه علاوه بر ارسال تجهیزات و دستگاه‌های ارتباطی به گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به آنکارا در طرابلس پایتخت لیبی، تجهیزات نظامی و دفاعی جدیدی را به این کشور ارسال می‌کند.

ترکیه همچنین علاوه بر اعزام 40 تن از نیروهای ویژه این کشور به لیبی کارشناسانی نظامی را به طرابلس می‌فرستد.

از طرفی مشاوران وابسته به دولت الوفاق لیبی نیز مقر اقامت‌‌شان را به ترکیه انتقال داده‌اند.

این در حالی است که ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر تعداد بسیاری از کشورها را از خشم شدید خود از دخالت‌های ترکیه در امور داخلی لیبی مطلع کرده است.

ارتش ملی لیبی تاکید کرد که در محافظت از تمامیت ارضی این کشور در مقابل ادامه دخالت‌های ترکیه واکنش نشان خواهد داد.

در این راستا خلفیه حفتر فرمانده ارتش ملی لیبی از آلمان خواست تا ترکیه را از ارسال هر گونه نیرو تا قبل از انعقاد نشست برلین بازدارد.

از سویی هم اکنون رایزنی هایی با حمایت کشورهای عربی جهت اتخاذ اقدامات لازم برای اعمال تحریمهایی علیه هر کشوری که جنگجو به لیبی می‌فرستند، در حال انجام است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه پنجشنبه و دقیقا چند روز مانده به انعقاد کنفرانس برلین برای حل بحران لیبی، تاکید کرد کشورش در حمایت از دولت الوفاق لیبی به رهبری فایز السراج مجددا ارسال نیرو و تجهیزات نظامی به این کشور را از سرخواهد گرفت.

اردوغان که در آنکارا سخن می‌گفت اعلام کرد ترکیه تمامی راه‌کارهای دیپلماتیک و نظامی را برای تضمین ثبات در جنوب خاک این کشور و از جمله آن لیبی به کار خواهد گرفت.

قرار است اردوغان یکشنبه با رهبران آلمان، ایتالیا، بریتانیا و روسیه دیدار و تحولات بحران در لیبی را با آنها بررسی کند.

اردوغان همچنین اعلام کرد ترکیه و در راستای اجرایی شدن توافق دریایی با دولت الوفاق لیبی، اعطای مجوزهای اکتشاف و حفاری نفت و گاز در شرق دریای مدیترانه را طی سال جاری آغاز خواهد کرد.

اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در 5 ژانویه جاری نیز گفته بود که نیروهای ترکیه به تدریج عملیات انتقال نیرو به لیبی را آغاز کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید