کانادا و افغانستان خواستار اجرای عدالت برای قربانیان سانحه هوایی در ایران شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رهبران کانادا و افغانستان شامگاه چهارشنبه 15 ژانویه در تماس تلفنی در مورد چگونگی سقوط هواپیمای مسافری اوکراینی در تهران صحبت کردند و خواهان عدالت برای قربانیان این حادثه شدند.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در این تماس تلفنی با محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان گفت، این یک حادثه تکان دهنده بود و باعث تأثر و اندوه بزرگ برای مردم کشورش شد.

براساس خبرنامه ای ارگ ریاست جمهوری افغانستان، ترودو اضافه کرد: «در این فرصت، همه ما باید روی گام های بعدی تمرکز کنیم؛ یک گام مثبت این بود که ایران مسئولیت سانحه را به عهده گرفت، اما نیاز به برداشتن گام های بعدی می باشد».

او تاکید کرد، جامعۀ بین المللی منتظر اقدامات بعدی در پیشرفت تحقیقات قابل اعتبار می باشد تا روشن شود که مشکل در کجا بوده است.

جاستین ترودو علاوه کرد، در کنار اینکه ایران مسئولیت این حادثه را پذیرفت، باید به گونه شفاف برای فراهم نمودن زمینه تحقیقات بین المللی نیز اقدام کند و راه درست را اختیار نماید.

نخست وزیر کانادا در مورد افغانستان گفت، کشورش برای تأمین صلح و ثبات در کابل و کاهش تنش ها در منطقه متعهد است و در این مورد تلاش خواهد کرد.

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در این تماس تلفنی گفت، برای اینکه حقیقت این حادثه آشکار شود، جامعه بین المللی باید نقش مؤثر خود را ایفا نموده و حقوق قربانیان تامین گردد.

غنی اضافه کرد: «ما نیز بخشی از گروه کاری هستیم، تاکید ما این است که ایران اقدامات لازم را روی دست گیرد، زیرا هموطنان ما خواهان وضاحت می باشند. از موقف گروه کاری حمایت می کنیم. ایران باید خواست های خانواده های قربانیان را در نظر بگیرد».

رییس جمهوری افغانستان گفت: « سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان در هماهنگی با هیات کانادا، روی موارد مطرح شده از نزدیک کار خواهد کرد. ما خواهان کاهش تنش ها در منطقه هستیم و نقش کانادا برای صلح و ثبات افغانستان نهایت حایز اهمیت می باشد».

قابل ذکر است که هواپیمای بوئینگ 737 متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین، 8 ژانویه 2020 اندکی پس از برخاستن از تهران به سوی کیف، سقوط کرد و 176 سرنشین آن جان باختند.
امیر علی حاجی زاده، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران ایران شنبه 11 ژانویه 2020 اعتراف کرد که سپاه هواپیمای اوکراینی را اشتباهی سرنگون کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید