آمریکا سه کشور اروپایی را به اعمال تعرفه‌های گمرکی 25 درصدی تهدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه واشینگتن پست چهارشنبه 15 ژانویه 2020 نوشت ایالات متحده آمریکا سه کشور اروپایی آلمان، بریتانیا و فرانسه را تهدید کرده چنانچه ایران را به نقض توافق هسته‌ای سال 2015 متهم نکنند با اعمال تعرفه‌های 25 درصدی بر واردات خودرو از این کشورها به آمریکا مواجه خواهند شد.

خبرگزاری رویترز در این‌ باره گزارش داد، روزنامه واشینگتن پست به نقل از مقاماتی اروپایی که نامشان ذکر نشده نوشت، آمریکا سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای با ایران را تهدید کرده که اگر ایران را به نقض توافق هسته‌ای برجام متهم نکنند تعرفه‌هایی گمرکی به میزان 25 درصد را بر واردات خودرو از این کشورها به ایالات متحده اعمال خواهد کرد.
کشورهای آلمان، بریتانیا و فرانسه سه شنبه اعلام کردند که مکانیسم حل اختلاف موسوم به مکانیسم ماشه را بنا به مفاد توافق هسته‌ای با ایران فعال می‌کنند اقدامی که می‌تواند رسما تا سطح اتهام تهران به نقض مفاد توافق هسته‌ای ارتقاء یابد.

از طرفی ایران که در واکنش به فشارهای خارجی، تنش‌ها و تحریم‌های شدید و گسترده اعمال شده از سوی آمریکا طی چندین گام از سطح پایبندی به تعهدات برجامی‌اش کاسته است اکنون اما از اقدام سه کشور اروپایی آلمان، بریتانیا و فرانسه انتقاد کرده و آن را «اشتباهی استراتژیک» دانست.

توافق هسته‌ای که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد.

برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اما این توافق را که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، «بدترین توافق» می‌داند. از این رو ماه مه 2018 ضمن اعلام خروج از توافق، دستور از سرگیری و تشدید تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را صادر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید