جنتی خواهان اخراج سفیر بریتانیا به‌ عنوان عنصر نامطلوب از ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آیت‌الله احمد جنتی رییس‌ مجلس خبرگان روز پنج شنبه 16 ژانویه 2020 با بیان اینکه حضور سفیر بریتانیا در تجمع مقابل دانشگاه امیرکبیر عجیب است، خواهان اخراج این مقام دیپلمات به‌عنوان عنصر نامطلوب از ایران شد.

جنتی در جلسه مشترک هیئت رئیسه مجلس خبرگان با کمیسیون‌های داخلی در مورد سرنگونی هواپیمای اوکراینی طی سخنانی مدعی شد: «اینکه چرا چنین خطایی رخ داد چیزی است که به این راحتی کسی نمی‌تواند آن را بفهمد. یکسری کارهای فنی رخ داده که با توضیحات زیادی ما می‌توانیم دریابیم چگونه این ماجرا و خطا رخ داده است.»

رییس مجلس خبرگان تصریح کرد: «اما این موضوع نباید سبب شود که یکسری افراد از این قضیه سوءاستفاده کنند و از آن ضدسپاه و نظام استفاده کنند. سپاه را باید روی سرمان بگذاریم. این نیرو باعث افتخار ما و نظام ماست. سپاه است که هر جا اتفاقی می‌افتد سینه سپر می‌کند و در ماجرای سیل هم این را می‌بینیم.»

او در ادامه با بیان اینکه حضور سفیر بریتانیا در تجمع مقابل دانشگاه امیرکبیر عجیب است، اظهار کرد: «من نمی‌دانم وزارت خارجه خواب است یا بیدار؟ آنان چکار می‌کنند؟ سفیر انگلستان می‌آید و در تجمع حاضر می‌شود و فیلمبرداری می‌کند و تماس می‌گیرد و خط‌دهی می‌کند. این واقعه خیلی زشت است و باید با برخورد جدی این فرد را به عنوان عنصر نامطلوب از کشور بیرون کرد.»

رییس مجلس خبرگان در پایان مدعی شد «وقتی سفیر انگلستان در تجمع شرکت می‌کند و این کارها را می‌کند باید دید در سفارتخانه و در فضای محرمانه چطور فعالیت می‌کند، گفت: اینها مایه فساد هستند و ما باید بسیار حواس‌مان را نسبت به کارهای‌شان جمع کنیم.»

گفتنی است هم‌زمان با درخواست آیت‌الله احمد جنتی رییس مجلس خبرگان برای اخراج سفیر بریتانیا از ایران صبح روز سه شنبه 14 ژانویه 2020 محمدجعفر منتظری، دادستان‌کل ایران و احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد نیز با اشاره به حضور سفیر این کشور در اعتراضات مردم ایران به سرنگونی هواپیمای اوکراینی به وسیله موشک پدافند هوایی سپاه، اخراج این مقام دیپلمات را خواستار شد و اعلام کرد این اقدام بالاترین محبت در حق اوست.

گفتنی است روز شنبه «راب مک ایر» سفیر بریتانیا در ایران از سوی نیرو‌های پلیس برای ساعاتی بازداشت شد. مقامات ایرانی مدعی شىدند که سفیر انگلیس در حال تهیه عکس و فیلم از تجمع اعتراضی مردم بود.

درهمین باره سفیر بريتانيا با انتشار تویتی ادعای مقامات ایرانی را رد کرد. او در صفحه توییتر خود نوشت «تاکید می‌کنم که من درهیچ تظاهراتی شرکت نکردم! من به مراسم یادبود افرادی که در سانحه ناگوار سقوط هواپیمای PS752 بودند رفتم. طبیعیست که نسبت به کشته شدگان ادای احترام کنم، تعدادی ازآنها بریتانیایی بودند. پس از۵ دقیقه هنگامی که عده ای شروع به شعاردادن کردن محل را ترک کردم.»

وزارت‌خارجه بريتانيا نیز روز دوشنبه 13 ژانویه 2020 سفیر ایران در لندن را در ارتباط با بازداشت «راب مک ایر» در تهران احضار کرد.

بريتانيا علت احضار حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در لندن را «بازداشت غیرقابل قبول» سفیر این کشور در تهران اعلام كرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید