تاکید روحانی بر عدم محدودیت برنامه هسته‌ای ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، روز پنجشنبه 16 ژانویه خاطر نشان کرد، برنامه هسته‌ای ایران دیگر هیچ محدودیتی ندارد.

او در یک سخنرانی تلویزیونی گفت،کشورش اکنون اورانیوم را در مقادیر بیشتر از گذشته وپیش از دستیابی به برجام با قدرت‌های جهانی در سال 2015، غنی سازی می‌کند.

روحانی عنوان ساخت که میزان غنی سازی اورانیوم درحال حاضر بیش از دوره ماقبل امضای برجام می‌باشد و برغم افزایش فشار بر ایران پیشرفت ادامه دارد.

روحانی خاطر نشان کرد، اگر ایران هم پس خروج دونالد ترامپ از برجام ، از این توافق بیرون می آمد ، پرونده هسته ای به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع می‌شد. او همچنین ترامپ را متهم کرد که با ترک برجام، همه را با مشکل مواجه ساخته است.

مکانیسم حل اختلاف

کشورهای اروپایی امضا کننده برجام (فرانسه ، انگلیس و آلمان) دو روز پیش، سازوکار حل اختلاف موجود در توافق هسته‌ای با ایران را با توجه به نقض مستمر تعهدات برجامی از سوی تهران ،فعال ساختند

در بیانیه این سه کشور آمده است: «ما با توجه به اقدامات ایران چاره ای نداریم ، جز این که نگرانی های خود را در این خصوص اعلام کنیم که ایران به تعهدات خود در قبال برجام ، عمل نمی کند و لذا این موضوع مطابق با ساز و کار حل اختلاف پیش بینی شده در بند شماره 36 برجام ، به کمیته مشترک ارجاع داده می شود.»

شایان ذکر تهران در پاسخ به خروج واشنگتن از برجام در سال 2018 و اعمال مجدد تحریم هایی که اقتصاد ایران را در وضعیت دست بسته قرار داده، به تدریج از تعهدات خود در قبال توافق هسته ای کاسته است.

شایان ذکر است تهران و سایر قدرت‌های جهانی در سال 2015 برجام را امضا كردند اما ترامپ در سال 2018 از این توافق بیرون رفت و تحریم های شدید آمریكا را علیه ایران اعمال کرد و اعلام داشت ، خواستار تدوین توافق جدید و جامع‌تری پیرامون موضوع هسته‌ای و دیگر مسائل است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید