وزیر خزانه‌داری آمریکا: تحریم‌ها کارایی خود علیه ایران را اثبات کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

استوین منوچین، وزیر امور خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا تاکید کرد تحریم‌هایی که کشورش علیه ایران وضع کرده کارآمد و موفق بوده‌اند.

این اظهارت منوچین پس از آن مطرح شد که موسسه مالی بین‌المللی اعلام کرد ایران در دو سال گذشته 40 میلیارد دلار زیان دیده و تا پایان ماه مارس حجم ذخیره ارزی این کشور به 73 میلیارد دلار برسد. این موسسه همچنین نرخ رکود در سال مالی 2018/2019 در ایران را 4.6 درصد اعلام کرد و این مقدار به 7.2 درصد هم خواهد رسید.

او هشدار داد که رکود در ایران بیشتر خواهد شد و «کاهش واردات بخشی از کاهش چشمگیر صادرات را جبران کرد.»

موسسه مالی بین‌المللی اعلام کرد رکودی که ایران به دلیل کاهش صادرات نفت دچار آن شده در سال مالی جاری بیشتر خواهد شد و ذخیره ارزی ایران در ماه مارس به 73 میلیارد دلار کاهش خواهد یافت تا این کشور تنها در عرض دو سال 40 میلیارد دلار زیان دیده باشد.

آمریکا هفته گذشته 17 شرکت تولید فلز و شرکت معدن در ایران را تحریم کرد. این تحریم‌ها در واکنش به حمله موشکی ایران به نیروهای آمریکایی در عراق برای گرفتن انتقام قاسم سلیمانی که در حمله هوایی ارتش آمریکا در منطقه‌ای در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شد، صورت گرفت.

ایران از کشورهای مهم در تولید فلزات نیست، اما با این حال تحریم‌ها فشار بر اقتصاد این کشور را دوچندان می‌کند، به ویژه آنکه کاهش صادرات نفت خام و میعانات نفتی اقتصاد ایران را به شدت زمینگیر کرده است. در حال حاضر حجم صادرات ایران به حدود 400 هزار بشکه رسیده، در حالی که در ماه می 2018 ایران روزانه 2.8 میلیون بشکه نفت می‌فروخت.

موسسه مالی بین‌المللی گفت: «کاهش واردات منجر به جبران کاهش چشمگیر صادرات نشده است.»

درآمدهای نفتی ایران پس از سال 2015 و در پی امضای توافق برجام به شکل چشمگیری افزایش یافت ولی رئیس‌جمهوری آمریکا به دلیل سیاست‌های جنجال‌برانگیز ایران، در سال 2018 از این توافق خارج شد و تحریم‌ها علیه ایران را از سرگرفت.

موسسه مالی بین‌المللی همچنین اعلام کرد اگر تحریم‌های آمریکا علیه ایران ادامه یابد، «دو سال پس از رکود شدید، رشد اقتصادی ایران در میان‌مدت ناچیز باقی خواهد ماند و نرخ بیکاری در این کشور به بالای 20 درصد خواهد رسید و ذخیره ارزی این کشور روند کاهش خود را ادامه داده و در مارس 2023 به 20 میلیارد دلار خواهد رسید.»

این موسسه اما پیش‌بینی کرد اگر تحریم‌های آمریکا بر علیه ایران پایان یابد، رشد اقتصادی این کشور از مرز 6 درصد در سال فراتر خواهد رفت و حجم ذخیره ارزی این کشور به 143 میلیارد دلار خواهد رسید. تولید ناخالص ملی این کشور دو برابر شده و در مارس 2024 به 639 میلیارد دلار خواهد رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید