مقام مسئول آمریکا: اکنون زمان مطرح ساختن خروج از عراق نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جوی هود، معاون وزیر امورخارجه در امور خاورمیانه، در مصاحبه ای با «العربیه و الحدث» درباره عراق، با بیان این امر که دولت آمریكا به دنبال تقویت روابط شراكت استراتژیك است، اجرای «هرگونه گفتگو در مورد خروج نیروهای آمریکایی از عراق» را انکار کرد.

هود از عراق خواست كه انتصاب نخست‌وزیر قدرتمندی كه بتواند نیروهای امنیتی را تحت كنترل داشته باشد، تسریع كرده و عراق را به سمت رفاه و تحکیم حاکمیت، سوق دهد.

این مقام آمریکایی افزود: «اکنون بهترین فرصت برای ایالات متحده و عراق در راستای اجرای مذاکرات در مورد تعهد به شراکت استراتژیک در سطح دیپلماتیک، مالی، اقتصادی و امنیتی می باشد.»

او با اشاره به اینکه «زمان کنونی زمان گفت‌وگو درباره خروج نیروهای آمریکا از عراق نیست»، تأکید کرد، واشنگتن چشم براه شراکت میان دو کشور است..

این در حالی است که مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریكا دوشنبه 13 ژانویه اظهار داشت مقام‌های عراق از طیف‌ها و تشکل‌های مختلف به‌طور خصوصی، از ادامه حضور نیروهای آمریکایی در کشورشان حمایت می‌کنند، هرچند که علنا خواستار خروج آن‌ها هستند.

پمپئو افزود، با «حدود 50» تن از رهبران جوامع و تشکل‌های عراقی تلفنی گفت‌وگو کرده و «آن‌ها همه به‌طور آشکار این حرف را نمی‌زنند، ولی به‌طور خصوصی از این موضوع که آمریکا هنوز آنجاست و مشغول ادامه کارزار مقابله با تروریسم است… و این که به عراقی‌ها فرصت این را می‌دهد که استقلال و تمامیت ارضی خود را حفظ کنند، استقبال می‌کنند.»

شایان ذکر است که پارلمان عراق پس از حمله پهپادی آمریکا و کشتن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس و ابومهدی المهندس معاون رهبر حشد الشعبی، قطعنامه‌ای را تصویب کرد که خواستار پایان حضور نیروهای خارجی در این کشور است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید