مشاور حسن روحانی روایت سپاه از سرنگونی هواپیمای اوکراینی را نقض کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

حسام‌الدین آشنا، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک ایران و مشاور رئیس‌جمهوری این کشور تاکید کرد که سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی در نزدیکی تهران یک «خطای سازمانی غیرقابل کتمان» است و سپاه در پی «قهرمان سازی از آنهایی که کوتاهی و پنهان‌کاری کرده‌اند» است. سپاه پیشتر این اتفاق را «اشتباه فردی» اعلام کرده بود.

آشنا در صفحه توئیترش نوشت: «این جماعت عجیبند! تلاش برای بیان #حقیقت به مردم را "خیانت" و اعتراف به خطای سازمانی و غیر قابل کتمان را "شهامت" می‌نامند. با سر و صدای فراوان خواهان "عذرخواهی" و استعفای کسانی هستند که تقصیر و اطلاعی از ماجرا نداشته‌اند و "قهرمان سازی" از آنهایی که کوتاهی و پنهان‌کاری کرده‌اند.»

پیش از این امیر حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه ایران درباره دلیل سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین که به مرگ 176 سرنشین آن منجر شد، گفته بود: « آن شب آمادگی حمله همه‌جانبه را داشتیم. من آن شب در غرب کشور بودم. احتمال شلیک موشک کروز و ورود هواپیمای جنگنده را داشته و آماده درگیری همه جانبه بودیم ولی به خاطر تصمیم‌گیری عجولانه یک فرد، شاهد این حادثه بودیم.»

به نظر می‌رسد طعنه آشنا درباره قهرمان‌سازی، اشاره به این بخش از سخنان حاجی‌زاده باشد که گفته آبروی خود را با خدا معامله می‌کند.

حاجی‌زاده گفته بود: « موقعی که اطمینان پیدا کردم این اتفاق افتاده آرزوی مرگ کردم برای خودم که ای کاش می‌مردم و این حادثه را شاهد نبودم ما یک عمر خودمان را پیشمرگ مردم کردیم و امروز هم آبرویمان را با خداوند متعال معامله می‌کنیم و در این شرایط سخت مقابل دوربین‌ها ظاهر شدیم توضیح بدهیم.»

روزنامه مردم‌سالاری در مطلبی تحت عنوان «چه کسی باید استعفا کند؟» خواستار استعفای حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران شد. این روزنامه نوشت: «رئیس جمهور ، همان کسی که با لبخند اعلام می کرد که از سهمیه بندی بنزین در صبح روز سهمیه بندی مطلع شده، باز هم در این موضوع بیانیه داده و گفته که دو روز بعد از این حادثه از علت آن مطلع شده است! البته بدیهی است که کسانی که او را مطلع نکرده اند متهمان اول هستند اما آیا رئیس جمهور نباید از خودش بپرسد که چطور شده که این طور نادیده گرفته می شود و حالا که چنین شده، او چه واکنشی داشته است؟! به نظر می رسد حداقل کسانی که با هزار امید و آرزو، به حسن روحانی رای داده اند باید در وهله اول از او طلبکار باشند که با رای مردم چه کرده و چه اقدامی لااقل برای حفظ شان و جایگاه رئیس جمهور انجام داده است؛ و حالا که چنین شده است آیا نباید از مردم عذرخواهی کند کهرئیس جمهوری نیست که آنها توقع داشتند و استعفا بدهد؟»

جواد امام، رئیس بنیاد باران، وابسته به سید محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری پیشین ایران نیست گفت که حسام‌الدین آشنا باید استعفا دهد. او در گفتگو با روزنامه اعتماد و در پاسخ به سوالی که در آن به تهدید اهالی رسانه توسط آشنا اشاره شده، گفت: «اگر آقای آشنا مشاور ه ای رسانه ای می داد و به این فضا آشنا بود که کارگزاران رسانه ای را تهدید نمی کرد. برای حفظ آبروی دولت هم که شده باید خودش پیشقدم شده و دولت را ترک کند و استعفا دهد. در مورد بیانیه سخنگوی دولت هم باید به این نکته توجه کنید که سخنگویی دولت یک پست حقوقی است و مستقل از دولت نیست که مستقلا بیانیه بدهد. سخنگو، صدای دولت است و باید اطلاعات در دست دولت را جمع بندی کرده و در اختیار افکار عمومی و رسانه ها قرار دهد. بنابراین این اقدام سخنگوی دولت نیز اقدامی اشتباه بود.»

آشنا در صفحه توئیترش نوشته بود: «هشدار به کارگزاران ایرانی‌تبار رسانه‌های فارسی‌زبان هشدار داده می‌شود، از مشارکت در جنگ روانی مربوط به هواپیمای اوکراینی و همکاری با ایران‌ستیزان خودداری کنند.»

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران ایران روز شنبه 11 ژانویه 2020 اعتراف کرد که سپاه هواپیمای اوکراینی را اشتباهی سرنگون کرده است. در حالی که تا کمتر از 24 ساعت پیش از آن کلیه مسئولان سیاسی و نظامی و مسئولان هواپیمایی ایران، فرضیه برخورد موشک با هواپیمای مسافربری اوکراینی را قویا نفی کرده، کار را به حدود تمسخر و تهدید خبرنگاران ومتهم سازی آنها به خدمت به منافع آمریکا و شرکت در بازی روانی علیه نظام رساندند ولی به ناگهان چرخش 180 درجه‌ای موضع مقامات مسئول در بالاترین سطوح در خصوص این سانحه مشاهده شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید