فرانسه: حل بحران ایران در گرو موافقت این کشور با توافق تازه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ژان ایو لو دریان وزیر امورخارجه فرانسه، چهارشنبه 15 ژانویه با تأکید بر اینکه تنها راه‌حل بحران ایران، موافقت تهران با اجرای مذاکرات پیرامون توافق فراگیر تازه و کاهش از تحریم‌ها است، خاطرنشان کرد که برجام در معرض خطر است و او خواستار آن است که تهران به تعهدات برجامی خود عمل کند.

لو دریان همچنین توضیح داد كه هدف ساز و كار حل اختلاف هسته‌ای با ایران، یافتن راه حل دیپلماتیک برای این اختلاف است.

لو دریان که در برابر پارلمان فرانسه سخن می‌گفت، افزود تلاش‌های کشورش و شرکای اروپایی از سپتامبر 2017 برای آغاز مذاکرات جدید پیرامون فعالیت‌های هسته‌ای ایران پس از سال 2025 و برنامه موشک‌های بالستیک و فعالیت‌های منطقه‌ای آن در ازای کاهش تحریم‌های آمریکا، یگانه راه پیشرفت در این روند می‌باشد.

او ادامه داد: «این برنامه هنوز مطرح بوده و امکان پذیر است... و در حال حاضر تنها راه برون رفت از بحران است.»

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روز دوشنبه گفت که فرانسه و روسیه تمایل مشترکی برای حمایت از برجام دارند. او از رهبران انگلیس، فرانسه، آلمان و ایران خواست به پای‌بندی كامل به مفاد برجام که در سال 2015 با قدرت‌های جهانی بامضاء رسیده، بازگشته و از خشونت‌های بیشتر خودداری كنند.

آتش بس در لیبی

لو دریان در خصوص موضوع لیبی، با تاکید بر اینکه مذاکرات در مسکو تعیین کننده نبوده، از طرف‌های لیبیایی خواست، قبل از کنفرانس برلین در روز یک شنبه آینده؛ به آتش بس احترام بگذارند.

دو طرف درگیری جاری در لیبی به همراه دیگر بازیگران در بحران این کشور، قرار است یک شنبه آینده گفت‌وگوهایی را در کنفرانس "برلین" آغاز کنند، که آلمان امیدوار است در جریان آن توافقی شکل بگیرد که بر اساس آن عملیات جنگی در لیبی برای همیشه متوقف شده و امور در راستای احیای روند سیاسی برای برقراری صلح و ثبات، سوق داده شود.

این در حالی است که خبرنگار «العربیه - الحدث» نسخه‌ای درز داده شده از طرح پیش‌نویس کنفرانس برلین را که یک شنبه آینده در پایتخت آلمان پیرامون بحران لیبی برگزار خواهد شد، بدست آورده که بر اساس آن، اهمیت حاکمیت و وحدت ملی لیبی از طریق حمایت از روند سیاسی، مورد تأکید قرار گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید